USA vähiinstituut tunnustab kanepi tõhusust vähiravis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. märts 2013 kell 15:31Cannabis-cures-cancer

USA riiklik vähiinstituut (National Cancer Institute – NCI), mis on osa riiklikest terviseinstituutidest (National Institutes of Health – NIH) avaldas hiljuti raporti, milles väljendati seisukohta, et kanep tõkestab erinevat tüüpi rinnavähi rakkude eluvõimelisust ning aeglustab või peatab täielikult mõningate kopsuvähi rakkude kasvu. Samuti on tunnistatud, et kanep võib olla abiks jäme- ja pärasoole vähi ravis.

 

Patsientide õigusi kaitsva ühingu advokaat Matthew Pappas ütles NCI raportile viidates: “Föderaalvalitsuse jätkuv rünnak inimeste vastu, kellele nende raviarsti poolt on välja kirjutatud meditsiiniline kanep, on silmakirjalik, võttes arvesse kanepi kasutegurit, mida kinnitab nende enda riiklik vähiinstituut.“

Pappas tegeleb igapäevatöös patsientidega, kellel püütakse piirata meditsiinilise kanepi kättesaadavust. Paljud omavalitsused püüavad seadustega takistada inimesi ravimi omandamisel. Hiljuti aga oli Los Angelese linnavalitsus sunnitud ravikanepi keelu tagasi võtma, kuna linnavalitsuse liige sai vähidiagnoosi ja ravikanepi retsepti.

 

Oodatava kahjuliku mõju asemel hoopis kasu

Riiklik vähiinstituut on uurinud ka seda, kas ravikanepi suitsetamine toob kaasa suurema kopsuvähi riski kui selle tarbimine suukaudselt. Uurimused ei kinnita statistilist seost kanepi suitsetamise ja kopsuvähi vahel. California ülikooli pulmonoloog Donald Tashkin ütles, et uuringute tulemused olid vastupidised nende ootustele. “Me oletasime, et kanepi kasutamise ning kopsuvähi esinemise vahel on seos ja mida sagedasem on kanepi kasutamine, seda tugevam peaks olema seos. Kuid me ei leidnud mitte mingisugust seost, pigem leidsime vihjeid mõningasest vähi eest kaitsvast toimest,“ ütles Tashkin.

Tashkini varasemad uuringud, mis on riiklikult rahastatud, leidsid, et erinevalt tubakast ei sisalda kanep nii tugevalt kantserogeenseid kemikaale ja selles sisalduv THC võib aidata vananevaid rakke hävitada enne, kui need muutuvad vähirakkudeks.

 

Valge Maja seisukohta uuringud ei muuda

Hoolimata valitsuse enda rahastatud teadusinstituudi uuringutulemustest, püüavad kongress ja Obama administratsioon jätkuvalt tõkestada kanepi uuringuid. Ravikanepit nimetatakse “müüdiks, mis toidab murettekitavaid väärarusaamu“. Valge Maja avalduses on väljendatud seisukohta, et ainult väike protsent inimestest, kes tarbivad ravikanepit, teevad seda vähiravi eesmärgil.

Föderaalvalitsuse ametlik suund on uute keemiliste ravimite väljatöötamine. Kanepi meditsiinilist väärust eitatakse teaduslike uurimuste tulemustest hoolimata. Samuti mõjutab valitsuse kanepivastane seisukoht avalikkuse eelarvamusi ja väärarusaamu ravikanepi legaalse kasutamise suhtes tõsiselt haigete patsientide puhul.

 

Kasulik laiemalt kui ainult vähi ravis

Lisaks vähivastastele omadustele on uurimused näidanud kanepil ka võimalikke närvisüsteemi kaitsvaid omadusi, mis võivad olla abiks neurodegeneratiivsete haiguste ravis. Kanepis sisalduva tetrahüdrokannabiooli abil on saadud häid tulemusi unehäirete ravis, see on kuluefektiivsem ja vähemate kõrvalnähtudega kui keemilised ravimid. Samuti on kanepit välja kirjutatud glaukoomi, multiskleroosi, kroonilise valu ning paljude teiste füüsiliste ja vaimsete seisundite puhul.

Kommenteerides Valge Maja kodulehel olevat seisukohta, et ravikanepit peaks jääma föderaalseaduste kohaselt kriminaalselt ebaseaduslikuks, ütleb Pappas: “Iga ravimi puhul peab arst kaaluma kasu ja võimalikke kõrvalnähtusid. 3000 aasta pikkuse kasutamise ajaloo jooksul meditsiinilisel eesmärgil ei ole kordagi teatatud kanepi surmavast üledoosist. Öelda, et tuntud negatiivsete kõrvalnähtudega retseptiravimid on lubatud ja kanepit tohib kasutada ainult vähi või AIDS-i puhul, on jabur. On vastutustundetu käitumine muuta ebaseaduslikuks ravimit, mida on turvaliselt raviks kasutatud juba tuhandeid aastaid.“

 

Allikad: NBC News, The Washington Post, National Cancer Institute

Toimetas Katrin SuikKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt