FBI poolt tapetud tšetšeeni isa läks USA-sse õiglust nõudma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. august 2013 kell 21:21todashevSelle aasta maikuus ülekuulamise käigus seitsme kuuliga tapetud Ibragim Todaševi isa on jõudnud Venemaalt USA-sse, et poja surma selgust tuua ning nõuda FBI vastutusele võtmist. Mees ütleb, et tahab FBI kohtusse anda ning ei oota muud kui seda, et föderaalne juurdlusbüroo oma viga tunnistaks.

 
27-aastast Ibragimi kuulasid FBI töötajad üle mitme tunni ja seda mehe enda kodus. Mees oli olnud arvatavate Bostoni pommipanijate sõber ning väidetavalt tunnistas ülekuulamise käigus üles ka kolmikmõrva, mille sooritas koos samuti FBI poolt tapetud Tamerlan Tsarnajeviga. See info tuli ajakirjaniku käest, kes oli enne meediasse siirdumist olnud kõrge FBI ülemus. Samast allikast tuli ka väide, et Ibragim oli ülekuulamise käigus laua ümber paisanud ning kasutanud ähvardamiseks metallist varrast. Ülekuulamise kohta pole aga ühtegi salvestust ning Todašev ei saa ennast pärast seitset FBI poolt tulistatud kuuli enam mitte kuidagi kaitsta.

Nüüd on USA-s aga tema isa, kes proovib juhtunule valgust heita. “Teda tulistati seitse korda,” ütles isa Abdulbaki Todašev ajakirjale Time. “Südamesse ja pähe. Mis see siis on kui mitte mõrv?”.

Pärast mehe surma ilmusid meedias väga vastukäivad teated, näiteks et noor Todašev oli FBI-d rünnanud noa, metallvarda või harjavarrega. Teistel teadetel oli mees täiesti relvastamata. “FBI on pakkunud täiesti vastukäivaid seletusi, nad ei suuda selgitada, kuidas sellised lood lehtedesse jõudsid ja ei ole pakkunud ühtegi ammendavat kommentaari selle kohta, mis päriselt juhtus,” ütles Howard Simon, kes on Ameerika tsiviilvabaduse ühingu (American Civil Liberties Union, ACLU) Florida haru juht.

Ohvri leinav isa ei usu, et tema poeg kujutas endast ülekuulajatele mingit tõsist ohtu, eriti veel seetõttu, et ta oli vigastatud. Fotol tema poja surnukehast on näha ka õmblused parema põlve kohal. “Tal oli just põlveoperatsioon ning ta käis ikka veel karkudega,” ütles Todašev.

FBI on küll avanud tapmise kohta sisejuurdluse, kuid keeldub juhtumit kommenteerimast ning on peatanud ohvri lahkamisaruande avalikustamise.
Abdulbaki Todašev andis mõista, et ta on sihiks võtnud iseseisvalt tõe avastamise, kuigi teab ka ise, et see on väga raske ülesanne. Florida ja Massachusettsi osariikide prokuratuurid on juba tagasi lükanud avaldused tapmise uurimiseks ning ainsaks võimaluseks mingigi informatsiooni saamiseks ongi FBI kohtusse kaebamine.

Juunis ilmus New York Timesis artikkel, kus toodi välja, et aastatel 1993–2011 lasid FBI agendid maha umbes 70 “subjekti” ja haavasid umbes 80. Iga juhtumi puhul leidis sisejuurdlus, et agentide tegevus oli õigustatud, mis tekitab küsimuse, kas FBI ikka on pädev oma tegevust uurima.

 

 

Allikad: Time, RT, Boston Globe

Foto: nwoo.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt