Island viskas FBI agendid riigist välja

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. veebruar 2013 kell 22:48Islandil jõudis 30. jaanuaril tele-eetrisse lugu sellest, kuidas Reykjaviki lennujaama maandunud FBI agentidel keelati riiki siseneda ja nad maalt välja saadeti. Juhtum leidis aset 2011. aasta augustis, kuid avaldati Wikileaksi eestkõneleja Kristinn Hrafnssoni poolt alles nüüd. Järgmisel päeval kinnitas toimunut ka Islandi siseminister Ögmundur Jónasson.

 

“Kõnealused FBI agendid maandusid Reykjavikki eralennukiga, et uurida Wikileaksi aktivistide tegemisi Islandil. Ühe minu informaatori, keda väga usaldan, sõnul teavitati nende saabumisest siseminister Ögmundur Jónassoni, kes reageeris sellise etteteatamata saabumise ning külastuse eesmärgi peale üsna vihaselt,” nentis Hrafnsson telekanali RUV saates “Kastljós”.

“Kuuldavasti käskis ta neil agentidel kotid pakkida, lennukisse tagasi visata ja maalt lahkuda,” ütles Kristinn ja lisas: “Ma tean, et seda arutleti hiljem ka valitsuse siseselt, kus otsustati formaalselt USA võimude vastu protestida.”

 

31. jaanuaril kommenteeris siseminister Ögmundur Jónasson ajalehele Morgunbladid, et selline juhtum 2011. aasta augustis tõesti aset leidis. FBI agendid olevat maal olnud mitu päeva, enne kui lahkusid. Ta kinnitas, et koostööst keelduti: “On lubamatu, et võõrvõim korraldab uurimist Islandi elanike ja nende tegemiste kohta nende enda kodus.” Ministri sõnul proovis FBI koostööd alustada ka peaprokuröri ja politseiga.

Antud juhtumi näol ei ole tegu ainsa Ühendriikide sekkumisega Islandil elavate Wikileaksiga seotud inimeste ja asutuste töösse. Näiteks on USA ametivõimud saanud ligipääsu Birgitta Jónsdóttiri Twitteri kontole. Jónsdóttir on Wikileaksi aktivist, Islandi parlamendiliige ning samuti üks 2009. aasta rahvarahutuste organisaatoritest. Naine on öelnud, et kardab USA-sse reisida, kuna ta võidakse seal Wikileaksi sidemete tõttu arreteerida.

 

Allikad: Rixstep.com, Iceland Review

Lisaks kajastab: Fox News

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt