Island võitis Icesave’i panga kohtusaaga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. veebruar 2013 kell 17:35Foto: By Icesave Bank, Public Domain, Wikimedia Commons

Island võitis aastaid kestnud Icesave’i internetipanga kohtuasja. Tegu on aastasse 2008 tagasi ulatuva looga, kus pangakollapsi ajal külmutas Icesave’i omanik Landsbanki miljardite naelade väärtuses Suurbritannia kodanike hoiuseid.

 

Aastaid kestnud kohtuvaidluses Ühendkuningriikide ja Hollandiga, kus Icesave’i internetipank samuti tegutses, püüti välja selgitada, kes vastutab hoiuseomanikele raha kompenseerimise eest. Briti ja Hollandi valitsused maksid hoiustajatele tagasi üle 5 miljardi dollari ning küsisid siis seda raha Islandilt tagasi. Kahel korral jõudis Islandi valitsus nendega tagasimakse osas kokkuleppele, mõlemal korral aga hääletas rahvas referendumil selle vastu.

28. jaanuaril otsustas EFTA (Euroopa vabakaubandusühenduse) kohus, et Island ei ole kohustatud neid hoiuseid kompenseerima, viidates ka sellele, et Island ei eelistanud omasid, see tähendab ei hoidnud oma rahva raha “heas” ja välismaalaste hoiuseid “halvas” pangas. Kohtuotsus on lõplik ja ei kuulu edasikaebamisele.

Otsus on vallandanud islandlaste seas ühelt pool suure rõõmupeo, teisalt aga ollakse Icesave’i teemast ammu väsinud. Samuti jäävad segaseks Islandi tegelikud kohustused, kuna osa rahast olevat pankrotihaldurite kaudu juba tagasi makstud.

 

Wall Street Journal kirjutab, et sellel otsusel on Islandi jaoks üsna vähe mõju, sest Landsbanki pankrotivaradest jätkub piisavalt Briti ja Hollandi valitsuste kulude katmiseks. Nimetatud valitsused ajasid õigust taga lisaks kohtule ka pankrotihaldaja kaudu ja kuna selle pankrotiga seotud juhtumid on Islandil eelisolukorras, ei ole kohtuotsusel tegelikult tähtsust.

 

Telegraph seda tahku aga ei puuduta. Nende seisukoht on, et kohtuotsuse järgi jäid kannatajateks Briti maksumaksjad, kelle taskust valitsus Icesave’i hoiused kompenseeris.

 

Allikad: Wall Street Journal, BBC, Telegraph

 

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt