Skandaalidest räsitud Vatikani pank sai uue juhi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. veebruar 2013 kell 12:15 

Veebruari lõpp toob kaasa praeguse paavsti Benedictus XVI tagasiastumise. Eelmisel nädalal tegi ta ühe oma viimastest tähtsatest otsustest ja määras uue juhi Vatikani pangale, mis on kurikuulus oma skandaalide poolest.

 

Õigupoolest polegi selle asutuse puhul tegemist pangaga, vaid eraomanduses oleva instituudiga (Istituto per le Opere di Religione ehk tõlkes usutööde instituut), mille ülesandeks on investeeringute kaudu varade kasvatamine. Saadav tulu läheb paavstile, kes peaks raha kasutama heategevuseks.

Instituudi tegevus on alates selle asutamisest 1942. aastal olnud täiesti läbipaistmatu, sest sellele ei kehti finantsasutustele kehtestatud nõuded. Püha Tool on küll sõnades väljendanud tahet instituudi tegevust avalikumaks muuta, kuid vaatamata Euroopa Liidu tungivatele nõuetele viia sisse rahapesu-vastased meetmed, on selle tegevuses siiani suuri puudujääke. Isegi nii suuri, et alates selle aasta algusest pole Itaalia keskpanga otsusega Vatikanis võimalik enam kaardimakseid teostada.

 

Viimane suur skandaal Vatikani pangas hakkas lahti rulluma septembris 2010, kui Itaalia võimud arestisid 23 miljonit eurot Püha Tooli raha ning võtsid uurimise alla panga juhtimisega tegelenud Ettore Gotti Tedeschi ja Paolo Cipriani. Peamine kahtlus oli taas Euroopa Liidu rahapesu-vastaste reeglite eiramine. Tedeschi vallandati eelmise aasta mais panga maine rikkumise eest ja kuni praeguseni pidi pank hakkama saama ilma juhita.

Nüüd on ametisse astunud uus juht Ernst von Freyberg, kellel väljakutsetest puudu ei tule. Saame näha, kas koos uue paavsti ja uue pangajuhiga saabub ka Vatikani panka uus aeg. Muutused on vajalikud, sest olukorras, kus annetused Pühale Toolile aina vähenevad ja väljamaksed katoliku kiriku pilastamisohvritele suurenevad, on Vatikani jõukus tõelises ohus.

 

 

Allikad: CBC, Bloomberg, Globe & Mail

Lisalugemist: Eesti Päevaleht, Eesti Ekspress

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt