Kas USA senat laseb luureorganitel ameeriklaste internetikasutust jälgida ilma luba küsimata?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. mai 2020 kell 10:00



Patriot Act on 26. oktoobril 2001. aastal Ameerika Ühendriikides kehtestatud seadus, mis andis valitsusele õiguse terrorismivastase sõja ettekäändel kõikide ameeriklaste telefonikõnesid pealt kuulata ja nende järele luurata. See kurikuulus seadus pidi olema ajutine, kuid möödunud on peaaegu 20 aastat ning olukord pole endiselt muutunud. Siinkohal tuleks mõelda ka viimasel tööpäeval enne eriolukorra lõppu Eestis vastu võetud seadusemuudatusele 165 SE, mis peaks justkui “ajutiselt” andma terviseametile ja teistele asutustele kodanike üle rohkem võimu…

 

Kuna Patriot Acti võtmeosad – täpsemalt massijälgimise paragrahv 215 – on volitamata, peab USA kongress selle järjekordselt taaskinnitama. Praegune eelnõu, mis seda tegema peaks, kannab nimetust US FREEDOM Reauthorization Act of 2020

Senaator Mitch McConnel tegi muudatusettepaneku, mis laseks föderaalsel juurdlusbürool (FBI) ja luure keskagentuuril (CIA) inimeste internetiajalugu ka ilma volikirjata läbi vaadata, kui nad väidavad, et see on uurimistoiminguteks vajalik. See tähendab, et need organisatsioonid ei peaks esitama enam veenvat tõendit selle kohta, et läbiotsitav isik on kuritöös kahtlustatav, enne kui internetiteenuse pakkuja inimese andmed üle annab. 

Selle peatamiseks ja inimeste privaatsuse kaitsmiseks tegid senaatorid Wyden ja Daines omapoolse muudatusettepaneku, kuid 60-st vajalikust häälest jäi puudu vaid üks hääl, sest mitmed senaatorid, kes oleksid võinud poolt hääletada, ei ilmunud kohale. Vastu hääletasid 27 vabariiklast ja 10 demokraati. 

Eelnõu, mis laseks luureasutustel piiramatult internetikasutajate sirvimisajalugu vaadata, pole veel seaduseks saanud, vaid peab läbima hääletuse ka kongressi esindajatekojas, seega on ameeriklastel veel aega oma häält kuuldavaks teha. Vastasel korral paneks mainitud eelnõu kodanike privaatsusele tugeva põntsu, langedes kokku praeguse koroonaviiruse pandeemiaga, mida kasutatakse valitsuste poolt ära, et tugevdada järelevalvemeetmeid. 

Evan Greer, kes on mittetulundusliku internetiõigusi -ja vabadusi toetava organisatsiooni Fight For The Future direktori asetäitja, tunnistas väljaandele Vice, et Patriot Acti seadus tuleks täielikult tühistada, põlema panna ja maa sisse matta. “See on viimase sajandi üks halvimaid vastu võetud seadusi, ning puudub igasugune tõestus, et massijälgimisprogrammid oleksid ühtegi inimelu päästnud,” lisas Greer. 

“Tüüpiline ameeriklane võib mõelda, et tal ei ole millegi üle muretseda, sest ta ei ole midagi valesti teinud. Kahjuks ei ole küsimus selles, kas sa tegid midagi valesti või mitte. Küsimus on selles, kas valitsusagent usub, et tal on õigus sinu otsinguajalugu läbi vaadata. Ameeriklaste veebibrauserite ajaloo põhjendamatu kogumine pakub lõputuid võimalusi kuritarvitamiseks,” hoiatas senaator Rob Wyden.

 

Allikad: Private Internet Access, PIA2, The Next Web, 9to5 Mac, lingid artikli sees

 

Toimetas Madis Mark

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt