Miks on taanlaste uuring kaitsemaskide tõhususe kohta seni avaldamata?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. november 2020 kell 15:41Rühm Taani teadlaseid uuris koroonakevadel maskide efektiivsust seoses koroonaviiruse tõkestamise meetmetega. Huvitavad kombel keeldusid paljud meditsiiniajakirjad uuringu tulemusi avaldamast. Uuringut ümbritsevad kuuldused poliitilisest lobitööst seoses maski kandmise kohustusega…

 

Taanis tehtud ulatuslik uuring maskide tõhususe kohta seoses COVID-19 ohjeldamisega lükati kolme maineka meditsiiniajakirja (The Lancet, New England Journal of Medicine ja American Medical Association Journal) poolt tagasi ning jäeti avaldamata. Uuringu autorid väitsid, et tulemused on osa inimeste jaoks ebamugavad – seisukohti ei taheta muuta, valitseb nn status quo.

Aprilli lõpus alanud uuringus osales 6000 taanlast. Pooltel neist paluti avalikes kohtades alati maski kanda ja teine pool pidi kontrollima, et nad oma nägu ei kataks. Kuu aja pärast tehti osalejatele koroonaviiruse test ja kontrolliti antikehade olemasolu.

Uuringut juhtinud teadlased esitasid mitmesuguseid viiteid sellele, et uuringu tagasilükkamise põhjuseks oli selle tulemus mitte metoodika.

Põhja-Sjællandi Haigla uurimisosakonna professor ja perearst Christian Torp-Pedersen ütles intervjuus Taani päevalehele Berlingske: “Me ei saa hetkel hakata arutama, mis oli nende jaoks (meditsiiniajakirjad) mitterahuldav. Et seda teha, peame kõigepealt selgitama, mida uuring näitab. Ja seda ei saa me teha enne uuringu avaldamist.”

Üks teine uuringu läbiviija kirjutas oma e-kirjas New York Times’i reporterile Alex Berensonile, et uuringu tulemused avaldatakse niipea kui mõnel meditsiiniajakirjal selleks piisavalt julgust on. Taanis on praegu maski kandmise kohustus ühistranspordis ning baarides ja restoranides kohe, kui lahkutakse lauast.

Üle maailma käivad tulised arutelud maski kandmise kohustuse üle ja vaieldakse, kas see piiraks viiruse levikut.

Jaapani teadlased avaldasid hiljuti uuringu, milles leiti, et maskid pakuvad teatud määral kaitset õhus olevate COVID-19 viirusosakeste eest, aga isegi kvaliteetsed ja professionaalsed näokatted ei suuda nakkusohtu kõrvaldada.

Huvitav on see, et eriti koroonakriisi alguses võtsid paljud tervishoiutöötajad sõna ulatusliku maski kandmis

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt