Taani teadlaste uuring seab kahtluse alla, kas maskid kaitsevad terveid inimesi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. november 2020 kell 9:22Taani teadlased teatasid 18. novembril, et kirurgilised maskid ei kaitsnud suures randomiseeritud kliinilises uuringus nende kandjaid koroonaviiruse eest. Uuring, mille avaldamisest keeldusid kolm suurt teadusajakirja, kuid mis leidis lõpuks oma koha Annals of Internal Medicine ajakirjas, ei välistanud, et mask võib takistada nakatunud inimesel viirust levitada, kuid tervele inimesele ei pruugi see märkimisväärset mõju avaldada. 

 

Aprilli algusest juuni alguseni osalesid Kopenhaageni ülikooli uuringus 6024 inimest, keda oli eelnevalt testitud, et olla kindel, et nad pole koroonaviirusesse nakatunud. Pooled (2392) pidid kodust lahkudes kandma kirurgilisi maske, kuid teised (2470) mitte. Osalejad pidid igapäevaselt vähemalt kolm tundi väljas viibima.

Uuringu lõpetas umbes 4860 osalejat. Teadlased olid lootnud, et maskid vähendavad nakatumise määra kandjate seas poole võrra. Selle asemel nakatus vaid 42 maskirühma kuuluvat inimest ehk 1,8 protsenti, teises rühmas 53 inimest ehk 2,1 protsenti. Erinevus ei olnud statistiliselt oluline. 

“Meie uuring näitab, kui palju te maski kandmisest võidate,” ütles uuringu juhtiv autor ja Kopenhaageni ülikooli kardioloog dr Henning Bundgaard. “Mitte palju.”

Oslo ülikooli meditsiiniliste otsuste langetamise professor dr Mette Kalager leidis, et uuring on veenev. Ta kirjutas oma e-kirjas, et “kuigi sellel võib olla sümboolne mõju, ei vähenda maski kandmine oluliselt kasutajate riski.”

The New York Times kirjutab, et teised eksperdid ei olnud selles veendunud. Nad ütlevad, et infektsioonide esinemissagedus oli Taanis madalam kui tänavu mitmes teises kohas, mis tähendab, et maskide efektiivsust võis olla raskem tuvastada. Testi tulemustest teatasid osalejad ise; maski kasutamist ei kinnitanud sõltumatud uurijad ning kasutajad ei pruukinud neid õigesti kanda.

 Allikad: The New York Times, Annals of Internal Medicine

Huvi korral võid kuulata, mida arvab sellest dr Andrew Kaufman.

Foto: PheelingsMedia / Adobe Stock

 

Toimetas Madis Mark

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt