Digieuro on tulekul: mis täpsemalt on digitaalne keskpangaraha?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. juuni 2022 kell 14:29



Foto: Pixabay / Geralt

Me liigume täieliku järelevalve riigi suunas, mida omakorda valvab Euroopa Liit. Digieuro kasutuselevõtt on täies hoos, kuid käib samas üsna märkamatult. Projekt on praegu uurimisfaasis ja kodanikel on aega 14. juunini 2022 seda kommenteerida. EL ja peavoolumeedia sellest võimalusest laialdaselt teavitanud ei ole. Samuti on väga kaheldav, kas Euroopa Komisjon korraldaks oma plaani ümber, isegi kui kodanikelt tuleks palju negatiivset tagasisidet. Aga mis on üldse digitaalne euro? Mille poolest see erineb krüptovaluutadest ja meie arvelduskontol olevast rahast?

 

Erinevus sularaha ja digitaalse keskpangaraha vahel

Digitaalne keskpangaraha, tehnilises kõnepruugis tuntud kui Central Bank Digital Currency ehk lühidalt CBDC, on keskpankade poolt välja antud digitaalne maksevahend ja seega vastava rahvusvaluuta digitaalne versioon.

Erinevus sularahaga on ilmne. Mõlemat emiteerib keskpank, euro puhul Euroopa Keskpank (EKP). Sularaha on füüsiline ja sellega tehtud tehingud on anonüümsed ja jälgimatud. Digitaalsel eurol ei ole füüsilist versiooni, makseprotsessid salvestatakse tõenäoliselt digitaalselt ja need oleksid keskpangale nähtavad.

Pangakontol oleva raha ja digitaalse keskpangaraha erinevus

Digieuro erineb aga ka pangakontol olevast rahast ehk pangarahast, mis on kõigest kontoomaniku ja panga vaheline kokkulepe. Nii et kui kellelgi on pangas kontojääk 1000 eurot, siis on see lihtsalt panga lubadus maksta 1000 eurot keskpanga raha kontoomanikule sularahas välja. Kui pank pankrotistuks, ei saaks ta enam kõikidele kontoomanikele raha välja maksta (EL-is kehtib aga ri

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt