NATO peasekretär: Me peame valmistuma täielikuks lahkumiseks Afganistanist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. veebruar 2014 kell 17:40NATO peab valmistuma kõigiks võimalusteks, ka Afganistanist täielikuks lahkumiseks, ehkki eelistab kokkulepet Kabuliga, mis võimaldaks osa sõdureid riiki jätta, ütles alliansi peasekretär Anders Fogh Rasmussen, vahendas BNS.

 

“Faktid on meile kõigile teada. Kui ei tule USA-Afganistani lepet, ei saa tulla ka NATO-Afganistani lepet… ja kui lepet ei ole, ei jää NATO sõdurid pärast 2014. aastat Afganistani,” ütles Rasmussen NATO kaitseministrite kohtumisele minnes. “Ma tahaksin rõhutada, et see ei ole eelistatav tulemus,” sõnas ta. “Aga sellised on faktid – faktid, millega meil tuleb planeerimise juures arvestada.”

USA president Barack Obama ütles teisipäeval telefonivestluses Afganistani riigipeale Hamid Karzaile, et plaanib Ühendriikide vägede täielikku äratoomist, kuid ei välista Kabuli järgmise valitsusega kokkulepet missiooni kohta pärast 2014. aastat. Obama ütles, et kuna Karzai on keeldunud allkirjastamast Washingtoniga kahepoolset julgeolekulepet, ei jää Pentagonil muud üle kui väed täielikult ära tuua, teatas Valge Maja. Karzai ütleb, et ei kirjuta enne aprillikuiseid presidendivalimisi leppele alla.

Mitu Afganistani presidendikandidaati on andnud mõista, et on valmis lepet allkirjastama. Selle on heaks kiitnud ka hõimuvanemate suurkogu. Valge Maja pressindaja Jay Carney ütles aga teisipäeval, et Washington ei saa Afganistani tulevase valitsuse seisukohtades kindel olla. “Minu arvates ei saa me senistest kogemustest lähtudes kuigi kindlalt ennustada, mis võib juhtuda.”

 

Allikad: BNS, ERR, UPI

Foto: Scanpix

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt