Rice: USA ei kavatse vabandada Afganistanis tehtud vigade eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. november 2013 kell 9:10afghanistan-us-troops-insider.si_USA ei kavatse vabandada 12 aastat kestnud Afganistani sõjas tehtud vigade eest, ütles rahvusliku julgeoleku nõunik Susan Rice teisipäeva õhtul. “Ühendriikidel ei ole vaja Afganistani ees vabandada. Olukord on vastupidine,” ütles Rice teisipäeva õhtul telekanalile CNN.

 

Afganistani presidendi Hamid Karzai pressiesindaja Aimal Faizi ütles varem, et USA president Barack Obama lubas oma Afganistani ametivennale kirjutada ja tunnistada osana kavandatavast julgeolekupaktist Ühendriikide “vigu terrorismivastases sõjas” ja USA sõjaliste operatsioonide põhjustatud kannatusi afganistani rahvale.

Rice’i sõnul ei ole “säärast kirja koostatud ega saadetud”. “See ei ole laual,” ütles nõunik.

Ühendriikide ametiisikud tunnistasid hiljem, et Karzai palus Washingtonilt vastavasisulist kirja teisipäeval peetud telefonivestluses USA välisministri John Kerryga.

Lisaks lausus Faizi teisipäeval, et kaks riiki on lahendanud ühe peamise vaidlusküsimuse, mis on ähvardanud nurjata julgeolekupakti sõlmimise. See puudutab Afganistanis viibivate Ühendriikide sõdurite luba otsida läbi Afganistani kodanike kodusid.

Faizi sõnul sisaldab kokkuleppe klauslit, et pärast NATO juhitavate rahvusvaheliste julgeolekuabijõudude (ISAF) lahkumist 2014. aasta lõpul riiki jäävad USA sõdurid saavad õiguse teha seda üksnes “erakorralistel tingimustel” olukordades, kui on tegemist vahetu ohuga eludele.

Mis tahes leppe peavad heaks kiitma neljapäeval Kabuli kogunevad Afganistani hõimuvanemad ja poliitikud. Suurkogul tuleb esmajoones otsusele jõuda, kas rahuldatakse Washingtoni nõue, et sõdurid peavad alluma Ühendriikide seadustele ja on seega Afganistani seaduste suhtes puutumatud.

 

 

Allikad: BNS, Newsmax, CNN

Foto: inserbia.info

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.