Afgaanid avaldasid meelt julgeolekupakti vastu USA-ga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. november 2013 kell 12:52Ligi tuhat Afganistani tudengit avaldas teisipäeval idapoolses Jalalabadi linnas meelt kavandatava julgeolekuleppe sõlmimise vastu USA-ga. Mitmed hõimud nimetavad protsessi USA okupatsiooni legaliseerimiseks.

 

Tegemist oli esimese avaliku meeleavaldusega võimaliku kokkuleppe üle, mis võimaldaks Ühendriikide sõdureid pärast NATO vägede lahkumist 2014. aastal riiki jätta. Tavainimesed on kokkuleppe vastu erinevatel põhjustel, üheks neist on tuhandete naiste ja laste surm lahinguoperatsioonide ja USA mehitamata droonide rünnakute käigus.

Neljapäeval kohtuvad leppe arutamiseks Kabulis tuhanded Afganistani hõimuvanemad ja poliitikud. Suurkogul tuleb esmajoones otsusele jõuda, kas rahuldatakse Washingtoni nõue, et sõdurid peavad alluma Ühendriikide seadustele ja on seega Afganistani seaduste suhtes puutumatud.

“Afganistani rahvas ei tohiks seda lepet allkirjastada,” ütles AFP-le üks protestil osalenud tudengitest, samal ajal kui meeleavaldajad hüüdsid loosungeid nagu “Surm USA-le”. Teise protestiüritusel osalenud tudengi sõnul ei esinda sel nädalal lepet arutama asuv hõimuvanemate suurkogu afganistani rahva huve, kuna president Hamid Karzai kantselei on valitsusmeelsed delegaadid ise välja valinud. Kokku blokeeris julgeolekupakti vastu meelt avaldades pealinna Kabuli ja Jalalabadi vahelist maanteed ligikaudu 1000 inimest.

Taliban, kelle valitsus USA sissetungiga 2001. aastal kukutati, ei tunnusta hõimuvanemate kogu ja on ähvardanud, et selle liikmeid koheldakse reeturitena, kui nad julgeolekuleppe heaks kiidavad. Oma esindajaid on suurkogule saatmast keeldunud ka Talibani haru Hezb-e-Islami, kes nimetab protsessi “USA okupatsiooni legaliseerimiseks”.

 

Allikad: BNS, Press TV

Pilt: united-states-flag.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt