Obamaga rääkinud Iraani presidenti visati kodumaal kingaga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. september 2013 kell 17:01New Yorgist ÜRO peaassambleelt koju jõudnud Iraani presidendi Hassan Rouhani auto suunas lennutati laupäeval king; protest näitab vastuolulist suhtumist tema ajalooliseks nimetatud telefonivestlusse USA presidendi Barack Obamaga. Iraani meedia tervitas esimest kontakti USA liidriga enam kui kolme aastakümne jooksul kui ammuse tabu lõppu, kuid Rouhani veerandtunnine vestlus pikka aega “suureks saatanaks” nimetatud riigi juhiga oli osale radikaalidest liig, vahendas BNS.

 

Iraani president pidas enne New Yorgist lahkumist veerandtunnise telefonivestluse Obamaga. Tegemist on kahe riigi liidrite esimese otsekontaktiga pärast 1979. aasta Iraani islamirevolutsiooni. Rouhani ütles kodumaal ajakirjanikele, et vestlus toimus Obama algatusel. “Me olime teel lennujaama, kui mind teavitati, et Valge Maja oli helistanud meie ÜRO suursaadiku mobiiltelefonile. Mind informeeriti, et president Obama soovib minuga mõne minuti kõnelda,” rääkis Iraani president.

Teherani Mehrabadi lennujaama ette oli kogunenud umbes 60 konservatiivi, kes tervitasid Rouhani autokolonni tavapäraste hüüetega “Surm Ameerikale” ja “Surm Iisraelile”. Nad jäid aga arvuliselt alla presidendi poolehoidjatele, keda oli 200-300 ja kelle loosung kõlas “Aitäh, Rouhani”. Rivaalitsevaid meeleavaldajaid hoidsid lahus politseinikud. Rouhani auto suunas lennanud king ei tabanud sihtmärki, president ajas end läbi katuseluugi välja ja lehvitas rahvale. Kinga viskamist peetakse Lähis-Idas äärmuslikuks solvanguks.

Protest lennujaamas oli teravas kontrastis positiivse vastukajaga meedias, kus samas hoiatati, et kahe riigi lähenemisel on maailmas palju vastaseid ning mõlemad pooled peavad suhete normaliseerimisel üles näitama suurt ettevaatust.

 

 

Allikad: BNS, CNN

Foto: indianexperss.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt