Iisrael seab palestiinlastega läbirääkimise tingimuseks Iraani ründamise

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. oktoober 2013 kell 15:30Iisraeli asekaitseminister soovitas kolmapäeval USA-l Lähis-Ida rahukõnelused mõneks ajaks kõrvale jätta ja selle asemel Iraanist lähtuv tuumaoht likvideerida. Peaminister Benjamin Netanyahu Likudi partei konservatiivse tiiva esindaja Danny Danoni arvates on rahulepe palestiinlastega Ühendriikide määratud ajakava silmas pidades “soovmõtlemine”.

 

“Kui ma saaksin president Obamaga rääkida, ütleksin talle, et muudame ajakava,” rääkis Danon Jeruusalemmas ajakirjanikele. “Ta tahab lõpetada läbirääkimised palestiinlastega 2014. aasta mais, mis on kuue kuu pärast, aga konflikti lõpetamine 2014. aasta maiks on soovmõtlemine. Ma ütleksin, et teeme 2014. aasta maiks lõpu Iraanist tulevale ohule ja lähme siis palestiinlastega läbirääkimistelaua taha,” rääkis asekaitseminister.

USA vahendusel Iisraelis ja Läänekaldal peetavateks Iisraeli-Palestiina otsekõnelusteks, mis Ühendriikide korraldusel on meediale suletud, on antud aega üheksa kuud. Seni ei ole konkreetsetest tulemustest teada antud.

Danoni sõnul on palju tähtsam takistada Iraani tuumarelva loomast. Ta rõhutas, et Iisrael on valmis ühepoolseks sõjategevuseks Teherani vastu, kui suurriikide diplomaatilised ponnistused vilja ei kanna.

“Me ei saa endale Iraani suhtes eksimist lubada. Iisrael ei ole olukorras, et sellist viga teha. Kui Iisrael Iraani suhtes vea teeb, on see saatuslik viga,” ütles Danon ja lisas, et Washington saab endale eksimist lubada, sest tulemus oleks küll halb, aga mitte saatuslik.

Asekaitseminister tunnistas, et Iisrael on võimeline Ühendriikide sõjaväe abita tegema Teherani tuumapüüdlustele vaid piiratud ulatuses kahju.

 

Palestiinlased ootavad maailma toetust

Palestiina võimud on seisukohal, et maailma üldsus peaks Iisraeli asundustegevuse hukkamõistmiselt tegudele üle minema ning kasutama näiteks majandushoobasid. “Me leiame, et nüüd on käes aeg, kus asunduste vastu olevad riigid peavad tegelikke samme astuma,” ütles Palestiina suursaadik Venemaal Fayed Mustafa kolmapäeval Moskvas pressikonverentsil.

Diplomaat tuletas meelde, et Euroopa Liit avaldas juulis uued juhised, mis keelavad alates 2014. aasta jaanuarist bloki rahastuse ja koostöö 1967. aasta sõjas hõivatud aladel tegutsevate Iisraeli institutsioonidega. Ent Mustafa sõnul on vaja “mitte ainult peatada asunduste rajamist, vaid ka olemasolevate asunduste probleemi kuidagimoodi lahendada”.

“Me saatsime hiljuti antud küsimuse osas kirjad umbes viiekümnele välisministrile. Me palusime neil piirata või lõpetada koostöö juudiasundustes tegutsevate firmadega. Umbes 50 riiki on kaubandussuhetes firmadega, mis on kuidagimoodi seotud nende asundustega,” ütles diplomaat.

“Me palusime neil riikidel viia oma majanduspoliitika vastavusse nende poliitilise seisukohaga, sest kui nad on poliitiliselt asunduste vastu, siis tuleb neil ka majanduslikus plaanis lõpetada nende firmade majanduslikud suhted juudiasundustega,” lisas Mustafa.

 

 

Allikad: BNS, Yahoo

Foto: theinternationalpoliticalreview.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt