USA on Iraani tuumapommi suhtes Iisraelist “konservatiivsem”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. oktoober 2013 kell 19:45israel-iran-usa-nuke36USA president Barack Obama ütles täna Iisraeli televisioonile, et Ühendriikide luure hinnangul ei suuda Iraan tuumarelva valmistada “veel vähemalt aasta jooksul”, samas kui Iisrael on väitnud, et Teheranil kulub pommi valmistamiseks mõned kuud. Obama möönis meediale, et Washingtoni hinnang on juudiriigi omast “konservatiivsem”.

 

Ühendriikide riigipea sõnul peab rahvusvaheline kogukond katsetama, kas Iraani presidendil Hassan Rouhanil on tõsi taga lubadusega, et ta soovib lahendada islamivabariigi tuumaprogrammiga seonduvat vastasseisu rahumeelselt. Samas kinnitas Obama, et USA ei aktsepteeri “ebasoodsat kokkulepet” Iraaniga. Lisaks väitis ta, et oleks Iisraeli liidrina “samuti väga ettevaatlik Iraani “sarmirünnaku” suhtes”.

Iraani president soovitas 24. septembril ÜRO peaassambleel peetud kõnes USA presidendil Barack Obamal eirata “sõdaõhutavaid survegruppe”, mille lühinägelikud huvid ei tohi saada tõkkeks erimeelsuste lahendamisel. Iraani liider sõnas, et on avatud kõnelusteks Ühendriikidega ja valmis kõikide probleemide lahendamiseks. 27. septembril toimus Rouhani ja Obama vahel telefonivestlus, mis tegi lõpu Teherani ja Washingtoni 34 aastat kestnud jäistele suhetele.

Rowhani rõhutas selles kõnes, et tuumarelvadel ei ole kohta Iraani julgeolekukavades. “Tuumarelvadel ja teistel massihävitusrelvadel pole kohta Iraani julgeoleku- ja kaitseplaanides ning need on täielikus vastuolus meie usuliste ja eetiliste tõekspidamistega,” sõnas president kõnes, mida jälgiti huviga kõikjal maailmas. Iisraeli delegatsioon kritiseeris koheselt Rowhani kõnet ning kutsus maailma üles jätkama surve avaldamist Iraani režiimile.

 

Allikad: BNS, NY Times

Foto: thepeoplesvoice.org 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt