President Rowhani: Iraan ei kujuta maailmale mingit ohtu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. september 2013 kell 13:18Iraani president Hassan Rowhani kinnitas teisipäeval ÜRO peaassambleel kõneledes, et tema riik “ei kujuta maailmale ega regioonile mingisugust ohtu”. Rowhani mõistis kõnes ühtlasi hukka droonirünnakud süütute inimeste vastu, keemiarelvarünnaku Süürias ning Iranile kehtestatud majandussanktsioonid, mis teevad kahju eelkõige kõige nõrgematele ja rikuvad inimõigusi, vahendab BNS.

 

Iraani president soovitas USA presidendil Barack Obamal ühtlasi eirata “sõdaõhutavaid survegruppe”, mille lühinägelikud huvid ei tohi saada tõkkeks erimeelsuste lahendamisel. Iraani liider sõnas, et on avatud kõnelusteks Ühendriikidega ja valmis kõikide probleemide lahendamiseks.

Rowhani rõhutas ka, et tuumarelvadel ei ole kohta Iraani julgeolekukavades. “Tuumarelvadel ja teistel massihävitusrelvadel pole kohta Iraani julgeoleku- ja kaitseplaanides ning need on täielikus vastuolus meie usuliste ja eetiliste tõekspidamistega,” sõnas president kõnes, mida jälgiti huviga kõikjal maailmas.

“Kui president Mahmoud Ahmadinejad käis kord aastas peaassambleel ütlemas, mida ta kõigist teistest maailmas arvab, siis Rowhani kõneles arukalt, tal oli kindel sõnum ja ta suutis seda ka edukalt edastada,” hindasid telekanali Al-Jazeera asjatundjad.

 

Netanyahu: Rowhani kõne oli silmakirjalik

Iisraeli delegatsioon kritiseeris koheselt Rowhani kõnet ning kutsus maailma üles jätkama surve avaldamist režiimile. Iisraeli delegatsiooni juht Yuval Steinitz ütles, et uus Iraani liider “üritas maailma petta ja paljud inimesed on kahjuks valmis laskma tal seda teha”. “Me kuulsime suurt hulka uutmoodi ilukõnet, kuid ei ühtegi sammu ega isegi lubadust ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidest kinnipidamiseks,” ütles Steinitz. “Me ei kuulnud ka kahetsust ega isegi enda taandamist eelmiste Iraani liidrite holokausti eitamisest,” lisas Steinitz.

Kolmapäeval kritiseeris kõnet ka Iisraeli president Benjamin Netanyahu, kelle arvates oli Iraani riigipea kõne küüniline ja silmakirjalik.

Rowhani ei maininud Iisraeli oma kõnes ühtegi korda.

 

 

Allikad: BNS, Al Arabiya

Loe lisaks: Fox News, Radio Free Europe

Foto: sampsoniaway.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt