Õpetaja ja klassikaaslased ajasid end vähihaige poisi toetuseks kiilaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. jaanuar 2014 kell 17:40Ali Mohammadian on 23-aastase tööstaažiga õpetaja Iraanis, kelle klassis käib 8-aastane Mahan Rahimi, kes on haigestunud vähki ning keemiaravi tõttu kaotanud oma juuksed. Kui poissi hakati koolis tema kiilaka pea pärast kiusama, otsustas õpetaja väljendada oma solidaarsust liigutaval moel – ta ajas ka enda kiilaks. See sütitas ka poisi klassikaaslastes kaastunnet ning solidaarsust ning tõi Rahimi probleemi avalikkuse – ja isegi presidendi – ette.

 

Detsembris postitas Mohammadian Facebooki pildi kiilast endast ja Rahimist, kirjutades selle alla: “Meie pead on juustele tundlikud”. See tekitas ootamatult suurt vastukaja. Nüüdseks on Lääne-Iraani kurdi linnas Marivanis õpetavast mehest saanud lausa rahvuskangelane, keda kiitis isegi president Hassan Rouhani ise. Lisaks pakkus valitsus Rahimile finantstoetust tema ravi jätkamiseks ja perekonna abistamiseks.

 

Kogu klass ajas end õpetaja eeskujul kiilaks

“Ma olen väga rõõmus, et see on puudutanud paljude südameid ning et inimesed reageerisid nii positiivselt,” ütles 45-aastane õpetaja telefonivestluses The Guardianile. “Nüüd tahavad kõik koolis ennast kiilaks ajada.” Kui uurida, miks Mohammadian otsustas Rahimi kiusamisse sekkuda, ütles ta: “Mahan oli pärast juustetuks jäämist muutunud isoleerituks, tema näolt kadus naeratus ning ma olin mures tema õpitulemuste pärast. Seepärast mõtlesin, et võiksin enda pea ka kiilaks ajada, et aidata tal uuesti ree peale saada.”

Mohammadiani Facebooki postitus jõudis kiiresti sadade tuhandete iraanlaste silme ette ning alguses ei suutnud õpetaja uskuda seda suurt inimeste arvu, kes olid pilti jaganud ja märganud. Teda intervjueeris Iraani meedia (ka rahvuslik televisioon) koos Iraani haridusministriga ja peagi kutsus minister nii teda kui ka Rahimi Teherani, et neid ametlikult tunnustada ja tänada. Kurdistani provintsi kuberner Abdolmohammad Zahedi andis neile edasi presidendi sõnumi.

Kõigest paari päeva möödudes olid saanud Mohammadiani 23 teist õpilast oma õpetajast inspiratsiooni ning väitsid, et nad tahtsid samuti end kiilaks ajada. “Ma ütlesin neile, et nad ootaksid, kuni talve külmad ilmad on möödas, aga kui me tulime Teheranist tagasi, olid nad juba kõik enda juuksed maha ajanud,” ütles õpetaja, “Sel laupäeva hommikul astusin ma klassiruumi ja kõik olid muutunud kiilaks.”

 

Haige poiss on hakanud taas naeratama

Kuigi Iraani uudisteagentuuri sõnul on Rahimil vähk, ütlesid arstid Teheranis asuvas Razi haiglas, et poisil on probleeme immuunsüsteemiga ning et selle täpset põhjust uuritakse. Õpetaja sõnul saatsid arstid proove isegi Saksamaale, et saada paremat diagnoosi. “Mahani klassikaaslased on sellest hetkest muutunud teda toetavaks ning tema näole on naeratus tagasi tulnud,” ütles Mohammadian.

Nüüdseks on hakanud vähipatsientidele solidaarsuse näitamine Iraanis hoogu koguma. Režissöör, näitleja ja ajakirjanik Afshin Sakhayi kutsus avalikkust üles muutma solidaarsust rahvuslikuks kampaaniaks, et jagada inimestele paremini infot vähi kohta ning vähihaigetele annetusi koguda.

“Kuuldes õpetaja initsiatiivist selleks inimlikuks teoks, ajasin ka mina enda pea kiilaks, et toetada seda õpetaja ning Mahani klassikaaslaste suurt tegu, et see liikumine leviks üle riigi,” ütles Sakhayi. “Loosungiga “Me oleme kõik koos” käivitasin liikumise, et tõmmata avalikkuse tähelepanu Marivani õpetajale ning tema õpilastele ja loodan, et see ei ole selle keti viimane lüli. Lootuse ja toetuse andmine on kõige tõhusam asi, mida sellistele patsientidele saab teha ning koos rahalise toetusega saab teha enamat vähihaigetele, kuna vähiravi hind on lakke tõusnud, kuna riigi majandus on kärbunud sanktsioonide tõttu,” ütles Sakhayi.

 

Vaata galeriid Mahan Rahimist, tema õpetajast Ali Mohammadianist ja klassikaaslastest siit.

Allikad: The Guardian, IRNA, The Iran Project

 

Fotod: Bahman Shahbazi / theiranproject.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt