Pentagon väldib Haagi tribunaliga koostöö tegemist Venemaa sõjakuritegude lahendamisel?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. märts 2023 kell 14:19



Foto: Vikimedia Commons /  President.gov.ua, CC BY 4.0, pildil USA  kaitseminister Lloyd J. Austin III koos Ukraina presidendi ja USA riigisekretäri Antony Blinkeniga 24. aprillil 2022

Ilmselt takistab Pentagon Joe Bideni valitsusel esitamast Haagi Rahvusvahelisele Kriminaalkohtule (ICC) Ameerika luureagentuuride kogutud tõendeid Venemaa sõjakuritegude kohta Ukrainas, teatab New York Times, viidates endiste ja praeguste USA sõjaväeametnike avaldustele. Kriminaalkohtu abistamine Venemaa sõjakuritegude uurimisel looks pretsedendi, mida võidakse kasutada USA sõdurite vastu, kardavad nad.

 

USA kaitseministeerium leiab, et Haagi kohtu abistamine looks pretsedendi, mida võidakse kasutada USA sõdurite ja võib-olla isegi USA presidentide vastu. Valge Maja ja välisministeerium on toetanud koostööd Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga, kuid kaitseminister Lloyd J. Austin III on kindlalt vastu, vahendab NYT – Joe Biden peab veel langetama lõpliku otsuse.

Tegemist on Venemaa-Ukraina sõda puudutavate tõenditega, mis on olulised Rahvusvahelise Kriminaalkohtu peaprokuryöri Karim Khani algatatud uurimise jaoks. NYT sõnul sisaldab teave ka üksikasju Venemaa ametnike otsuste kohta võtta sihikule tsiviilinfrastruktuur ja röövida Ukraina lapsi okupeeritud aladelt.

USA Kongress tühistas mullu detsembris pikaajalised juriidilised piirangud koostööle Haagiga Ukraina sõjaga seotud uurimiste ja võimalike süüdistuste esitamisel. Kaitseministeeriumi vastumeelsus on seetõttu pälvinud kriitikat. Uurijate hinnangul kardab USA kõige rohkem seda, et sõltumatud juurdlused paljastavad ka USA sõjakuriteod.

 

Allikad: nytimes.com, berliner-zeitung.de

 

Tõlkis Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt