Kas oma riigi põhiseadused muudavad rahu Putini ja Zelenskõi jaoks võimatuks?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2023 kell 15:19



Foto: Canva / Pixabay (Putin / DimitroSevastopol ) + Wikimedia Commons (Zelenskõi)

George Orwell kirjutas juba möödunud sajandi keskpaigas (ilmus 1949) oma teoses “1984”, et rahvusvaheline geopoliitika on farss, sest n-ö ida ja läänt juhitakse ühisest püramiidi tipust ning igasugused uudistesse jõudvad näilised konfliktid, nagu näiteks sõda, on mõlema poole lavastatud kokkumäng kõige kõrgemal tasemel, mille eesmärgiks on lollitada rahvast uskuma, et sõda käib riikide vahel. Analüüsides maailmas toimuvat ning ennekõike koroonapettust, ei tohiks olla raske sellest pettusest läbi näha – sõda käib ilmselgelt mitte riikide, vaid ühise ülemaailmse (sala)valitsuse ja kogu elanikonna vahel. Sellepärast ei üritatagi saavutada rahu, vaid eesmärgiks on igavene sõjapidamine. Arutelud selle üle, kuidas saaks lõpetada Venemaa ja Ukraina proksisõda, on kestnud kuid. Kuid relvarahu või isegi rahu saavutamiseks peaksid Putin ja Zelenskõi ületama mitmed põhiseaduslikud takistused.

Avaldame Rootsi Rahvusvaheliste Suhete Instituudi (UI) Stockholmi Ida-Euroopa Uuringute Keskuse (SCEEUS) analüütik dr Andreas Umlandi analüüsi. See artikkel võtab kokku osad praegu koostamisel olevast pikemast SCEEUS-i raportist Venemaa-Ukraina läbirääkimiste takistuste kohta.

 

Poliitikakujundajate ja arvamusliidrite vaheline tuline arutelu selle üle, kuidas saaks ja tuleks lõpetada Vene-Ukraina sõda, süveneb iga kuuga. Sõltumata sellest, kas läbirääkimiste teel sõja lõpetamist peetakse soovitavaks ja võimalikuks, peavad kõik debatis osalejad mõistma sellise finaaliga kaasnevaid raskusi.

Erinevate riikide viimase kolme aastakümne kogemused Moskva neoimpeeriumi sekkumisega pakuvad piisavalt alust skeptitsismiks.

Kahe põhiseaduse vastasseis

Mis puudutab tänast Vene-Ukraina sõda, siis on mitmeid põhjuseid, miks Kiievi ja Moskva kõnelused tõenäoliselt ei toimu ega anna tulemusi – rääkimata püsiva rahu tagamisest. Peamine põhjus on põhimõtteline vastasseis Ukraina ja Venemaa põhiseaduste vahel. Venemaa hiljutine ebaseaduslik annekteerimine Mandri-Ukraina kaguosas asuva nelja territooriumi, nimelt Donetski, Luganski, Zaporižžja ja Herson

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt