Põhja-Korea arendab armeed ja kehtestas sõjaseisukorra

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. veebruar 2013 kell 8:39Foto: By Poniol – Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un esitas olulised juhtnöörid riigi armee arendamiseks ja iseseisvuse kaitseks, teatas Põhja-Korea riiklik uudisteagentuur.

 

Agentuur ei avaldanud juhtnööride sisu, kuid poliitikavaatlejate hinnangul olid need seotud hiljutiste tuuma- ja raketikatsetustega ning käsitlesid formaalsusi, mis on vajalikud järgmiste tuumakatsetuste läbiviimiseks.

Ekspertide arvates püüab Põhja-Korea selle uudisega avaldada ka survet Läänele ning kutsuda esile optimismi ja ühtsustunnet oma rahvas.

Uudised tuumakatsetustest jõudsid meediasse mõne päeva eest, kui anonüümne allikas teatas Lõuna-Korea ajalehele JoongAng Ilbo, et 29. jaanuaril andis Kim Jong-un korralduse kehtestada riigis seoses eelseisva tuumakatsetusega sõjaseisukord.

 

Informaatori sõnul viidi kõik väeosad lahinguvalmidusse. Ta lisas, et tuumakatsetus võidakse läbi viia arvatust varem. Meedias on mainitud võimalike kuupäevadena 16. või 25. veebruari.

Üks teine Lõuna-Korea valitsuse allikas teatas ajakirjanikele, et 30. jaanuaril märgati Põhja-Korea tuumapolügooni piirkonnas varasemast aktiivsemat tegevust.

Põhja-Korea meedia teatas 27. jaanuaril, et Kim Jong-unil oli laupäeval kõrgemate sõjaväelastega nõupidamine, kus olevat antud suuniseid “eriliste meetmete” rakendamiseks.

Pyongyang teatas 24. jaanuaril, et kavatseb vastukaaluks ÜRO laiendatud sanktsioonidele korraldada kolmanda tuumakatsetuse. Eelmised katsetused leidsid aset 2006. ja 2009. aastal.

 

Allikad: ERR Uudised 1 ja 2, The Oregonian

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt