Obama mõistis Põhja-Korea kolmanda tuumakatsetuse hukka

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. veebruar 2013 kell 10:01nuclear_north_korea_by_shitalloverhumanity-d5jkx10

Põhja-Korea teatas täna edukalt läbi viidud tuumakatsetusest, mille lõhkejõud oli varasemast suurem. USA president Barack Obama nimetas Põhja-Korea tänast tuumakatsetust “äärmiselt provokatiivseks aktiks”, mis rikub regiooni stabiilsust, vahendab ERR.

 

Pyongyangi teatel kasutati tuumakatsetuse läbiviimisel väiksemat ja kergemat seadeldist, mille plahvatusjõud oli suurem kui varasematel katsetustel, vahendas Reuters. Rahvusvaheline tuumakatsetuste monitoorimise agentuur oli enne Pyongyangi ametlikku teadet kinnitanud, et seismilisel tõukel “selged plahvatusele viitavad tunnused”.

BBC teatel registreeris USA geoloogiateenistus Põhja-Korea tuumapolügooni piirkonnas Eesti aja järgi kell 04.57 seismilise tõuke, mille magnituud oli 4.9. Seismilise tõuke kolle paiknes üks kilomeeter maapinnast allpool.

 

Obama sõnul kujutab Põhja-Korea tuumaprogramm nii USA kui ka teiste riikide julgeolekule suurt ohtu. “USA jätkab samuti selliste meetmete rakendamist, mis on vajalikud meie ja meie liitlaste kaitsmiseks,” kinnitas ta. Ühtlasi lubas Obama jätkata Põhja-Korea ohjeldamiseks koostööd USA partneritega ning teiste ÜRO liikmesmaadega.

 ÜRO peasekretär Ban Ki-moon mõistis tuumakatsetuse hukka, märkides, et tegemist on ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioonide jämeda rikkumisega. Oma hukkamõistu on väljendanud ka Venemaa ja Suurbritannia välisministeerium.

Pyongyang teatas 24. jaanuaril, et kavatseb vastukaaluks ÜRO laiendatud sanktsioonidele korraldada kolmanda tuumakatsetuse. Eelmised katsetused leidsid aset 2006. ja 2009. aastal.

 

Interfaxi teatel oli Põhja-Korea informeerinud Hiinat ja USA-d oma kavatsusest korraldada tuumakatsetus. Vastav teade edastati suurriikidele esmaspäeval.

Lõuna-Korea valitsus kutsus ÜRO julgeolekunõukogu täna erakorralisele kohtumisele ning teatas, et riik on uute raketi- või tuumakatsetuste ohu tõttu viidud kõrgendatud valmisolekusse. ÜRO diplomaatide teatel koguneb julgeolekunõukogu täna Eesti aja järgi kell 14.

 

Allikad: ERR 1, ERR 2

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt