Põhja-Korea kinnitas vaherahuleppe kehtetust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. märts 2013 kell 10:44 

Põhja-Korea kinnitas kolmapäeval 1953. aastal Korea sõja lõpetanud relvarahust taganemist ja ähvardas järgmise sammuna õppusi korraldavatele Ühendriikidele ja Lõuna-Koreale sõjalise vastulöögi anda.

 

“Tõelise sõjaõhutamisega tegelevad Washington ja selle marionetid Soulis,” vahendas Põhja-Korea ametlik uudisteagentuur KCNA kaitseministeeriumi avaldust. “Soovitame neil tungivalt meeles pidada, et relvarahulepe enam ei kehti ning meid ei piira Põhja-Lõuna mittekallaletungideklaratsioon,” lausus ministeeriumi kõneisik ja lisas: “Õigluse jalule seadmiseks seisab ees Rahvaarmee halastamatu vastulöök meie vaenlastele.”

Pyongyang teatas möödunud nädalal 1953. aasta vaherahuleppest taganemisest vastusena USA-Lõuna-Korea esmaspäeval alanud iga-aastastele õppustele ning ÜRO otsusele stalinistlikule riigile täiendavad sanktsioonid kehtestada.

Lõuna-Korea teatas teisipäeval, et ei tunnista põhjanaabri otsust taganeda ühepoolselt Korea sõja relvarahust, ning kutsus Pyongyangi oma sõjakat retoorikat vaigistama. Samas on Lõuna-Korea valitsus ka ise öelnud, et kui Põhja-Korea peaks korraldama tuumarünnaku, “koristavad nad nende valitsuse maamunalt”.

 

Relvarahuleppest taganemine avab teoreetiliselt tee vaenutegevuse jätkumisele, sest Koread pole pärast 1950.-53. aasta sõda ametlikku rahulepingut sõlminud. Omal ajal kiitis vaherahuleppe heaks ÜRO Peaassamblee.

Maailmaorganisatsiooni pressiesindaja Martin Nesirky ütles esmaspäeval järgmist: “Tahan rõhutada, et ÜRO peaassamblee heaks kiidetud vaherahulepe on endiselt kehtiv, sest selle sätted ei luba ühelgi osapoolel sellest ühepoolselt taganeda.”

 

Allikad: BNS, New York Times

Loe lisaks: Guardian

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt