President: Horvaatia rõõmustab kriisist hoolimata EL-i astumise üle

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuni 2013 kell 21:46Euroopa Liit võib küll võlakriisis vaevelda, kuid Horvaatia peab oma peatset liikmesust siiski võiduks, ütles Horvaatia president Ivo Josipović usutluses AFP-le. “Jah, kriis on olemas, kuid koos oleme tugevamad… ainus väljapääs kriisist on rohkem Euroopat, mitte vähem Euroopat,” ütles Josipović. “Lõpuks võib ju EL-ist lahkuda, kuid me ei ole näinud, et ükski riik seda teinud oleks,” ütles ta.

 

Horvaatiast saab 1. juulil EL-i 28. liikmesriik ja see on Sloveenia järel teine endine Jugoslaavia vabariik, mis EL-i on astunud. “1. juuli on oluline kuupäev, Horvaatia jaoks uue ajastu esimene päev… ajalooliselt, psühholoogiliselt, poliitiliselt on see Euroopa Horvaatia esimene päev,” ütles Josipović. Samas on ta realistlik EL-i võimete osas ning ütles, et ainuüksi liikmesusest imesid ei sünni.

Presidendi sõnul peaks 11,7 miljardi euro väärtuses võimalikke EL-i toetusi aitama “Horvaatia majandusel tugevamaks ja konkurentsivõimelisemaks muutuda”, kuid horvaadid ise peavad ellujäämise nimel oma majandust moderniseerima, “olgu siis EL-iga või ilma selleta”.

Viimasel neljal aastal on 4,2 miljoni elanikuga Horvaatia majandus olnud kas stagnatsioonis või languses ning tööpuudus on üle 20 protsendi. Tavaelanike seas on EL-i ootustuhin kahanenud ning Brüsseli karmid nõudmised on suurendanud euroskeptitsismi. Kuid kuna riigil pole juba pikka aega hästi läinud, loodavad paljud inimesed, et liitumisega asjad enam hullemaks minna ei saa.

Kõige vastuolulisem on olnud nõudmine, et riik annaks välja kõrged sõjaväelased, keda Horvaatias sõjasangaritena nähakse, kuid keda ÜRO otsib taga seoses iseseisvussõjas (1991-1995) toime pandud sõjaroimadega. Samuti on ebapopulaarne kahjumit tootvate laevatehaste ümberstruktureerimine.

Hiljutise uuringu kohaselt toetab EL-i astumist veidi üle 50 protsendi horvaatidest. Eelmisel aastal toimunud referendumil hääletas liitumise poolt 66 protsenti elanikest. Kümne aasta eest, kui Horvaatia liitumiskõnelusi alustas, oli EL-i toetusprotsent 85.

 

 

Allikad: BNS, Yahoo!

Pilt: facebook.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt