Mart Laar: Euroopale on koitmas halvad ajad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. mai 2013 kell 9:03 

Euroopa riigid elavad igati üle oma võimete ja suur osa nende heaolust põhineb võlgadel. See süsteem ei pea enam kaua vastu ja heaolu saab läbi, samas kui immigratsiooniga seotud probleemid süvenevad ja laienevad, hoiatas endine peaminister Mart Laar (IRL) Tallinnas peetud Lennart Meri konverentsi lõpukõnes, vahendab ERR.

 

“Euroopa riikide (muu hulgas osade Põhjamaade) pensionisüsteemid kukuvad kokku lähima kümne aasta sees, sest raha ei ole. Heaoluühiskondade ülalhoidmine nõuaks palju rohkem raha ja muudatusi suhtumises, kuid kumbagi ei paista. Halvad ajad on tulekul.”

Teine oluline teema on Euroopa jaoks migratsioon. Kui erinevaid probleeme püütakse lahendada migratsiooniga, võib migratsioonist endast saada veel suurem probleem, märkis Laar. “Esimene immigrantide põlvkond on tänulik, sest mäletab veel, kui hull oli elu vanal kodumaal. Teine põlvkond aga ei mäleta enam vana kodumaad, küll aga teadvustab seda, et neil läheb kehvemini kui põliselanikel.” Mart Laar tsiteeris ühe Stockholmi laamendaja sõnu – et võideldakse vabaduse eest – ning lisas, et võitlemine “vabaduse eest” rünnates teisi inimesi ning põletades autosid ja maju on uus haigus. “Me oleme praegu alles selle haiguse levimise alguses,” hoiatas Laar.

Migratsioon ja selle kõrvalnähud tekitavad Laari hinnangul Euroopas lähiajal ka uue populismilaine ning seda on igal pool märkimisväärselt näha juba järgmistel valimistel. “Euroopas aetakse praegu lühinägelikku poliitikat, mille vältimiseks oleks vaja selliseid poliitikuid, nagu oli Lennart Meri – kes ütleks asjad välja nii, nagu need on. /-/ Me ei tohiks läheneda Euroopa Liidule kui tehnilisele projektile, vaid Mere kombel kui ideede ja väärtuste kogumile. Võib-olla peame me selleks pisut hullud olema, ootamatusi tegema, aga me peame Euroopa tagasi inimeste südamesse tooma,” ütles Laar kokkuvõtteks.

 

Allikas: ERR

Foto: Kaupo Kikkas /Riigikantselei / Wikimedia

 

Toimetas Mariann Joonas

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt