Euroopa liidrid kutsusid firmasid appi noorte töötust vähendama

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. mai 2013 kell 15:59 

Euroopa Liidu liidrid väljendasid teisipäeval muret noorte töötuse pärast ning kutsusid ettevõtteid senisest aktiivsemalt osalema probleemi lahendamises. Pariisis toimunud konverentsil hoiatasid Prantsuse, Itaalia ja Saksa ministrid, et kui noorte töötuse probleemiga ei tegelda, kaotavad noored usu oma valitsustesse ja Euroopa Liitu. Praegu on Euroopas tööta ligi neljandik noori, vahendab BNS.

 

“Peame päästma põlvkonna, kes on hirmul,” ütles Itaalia tööminister Enrico Giovannini. “Meil on Euroopa kõige parema haridusega põlvkond ja me oleme pannud nad ootele.”

Euroopa riikides on töötus viimastel aastatel järsult kasvanud, esmalt üleilmse majanduslanguse ja seejärel Euroopa võlakriisi tõttu. EL-i keskmine töötus on praegu 10,9 protsenti, noorte inimeste töötus enamikus liikmesmaades veel kaks korda kõrgem. Kreekas ja Hispaanias on tööta üle 50 protsendi noortest. Paljud riigid, kus töötuse probleem on kõige tõsisem, nagu näiteks Kreeka ja Hispaania, on käivitanud tööturureformi, mis peaks tulevikus õhutama majanduskasvu ja looma juurde töökohti, lihtsustades ettevõtetel inimeste palkamist ja vallandamist.

EL on eraldanud praeguseks kuus miljardit eurot “Noortegarantii” projektile, millega lubatakse igale bloki noorele tagada nelja kuu jooksul alates töötuks jäämiseks töö- või praktikakoht või väljaõpe. Noorte tööhõiveprojektidele on ette nähtud ka 16 miljardit eurot bloki tõukefondidest. Fondidest raha saamiseks tuleb liikmesmaadel aga esitada projekte ja seda on seni tehtud aeglaselt.

Saksamaa ja Prantsusmaa teatasid konverentsil ühisalgatusest, mille eesmärk on tegutseda ühiselt noorte seas suure tööpuuduse vähendamise nimel. “Meil tuleb tegutseda viivitamatult, kuna Euroopas on ametlikult töötuks registreeritud kuus miljonit noort, 14 miljonit ei tööta ega õpi,” ütles Prantsusmaa president Francois Hollande. Hollande lisas, et Euroopa institutsioonid ning Prantsuse ja Saksa valitsus on kokku leppinud, et tuleb koostada tegevusplaan noorte tööpuuduse vastu võitlemiseks.

Prantsuse tööminister Michel Sapin tõmbad paralleele USA presidendi Franklin D. Roosevelti plaanidega Suure depressiooni ajal ja tõdes, et toetada tuleb väikseid ja keskmisi ettevõtteid, mis on noortele peamised töökohtade loojad. Saksa Rheinische Post on kirjutanud, et algatus näeb ette Euroopa investeerimispanga laenude abil edendada noorte haridust, koolitust, kutseõpet ja töökohtade loomist.

 

Allikas: BNS

Foto: careercast.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt