Rühmitus röövis vahistamise ettekäändel Liibüa peaministri

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. oktoober 2013 kell 12:06Relvastatud isikud röövisid neljapäeval ühest Liibüa pealinna Tripoli hotellist peaminister Ali Zeidani, teatas valitsus. Valitsusametniku sõnul rööviti lisaks Zeidanile ka tema kaks turvameest, keda peksti, kuid kes lasti hiljem vabadusse. Valitsusjuhi röövinud rühmituse Kuritegevusevastase Võitluse Brigaad kõneisiku sõnul on peaminister hea tervise juures ja tema eest hoolitsetakse hästi. Brigaadi esindaja Abdel-Moneim al-Hour ütles, et Zeidan vahistati süüdistatuna korruptsioonis ja rahvusliku julgeoleku kahjustamises.

 

Zeidani “kinnipidamisest” teatas ka rühmitus Liibüa Revolutsionääride Operatiivrakuke, mis on otsustavalt tauninud Al Qaeda ühe juhtliikme Abu Anas al-Libi kinnivõtmist USA eriüksuse operatsiooni käigus ja süüdistanud selles Zeidani valitsust. Al Qaeda juhtliige võeti kinni viis päeva tagasi süüdistatuna 1998. aastal Ühendriikide saatkondadele Keenias ja Tansaanias korraldatud pommirünnakute kavandamises.

Revolutsionääride Operatiivrakuke ütles teisipäeval Libi kinnivõtmise pärast pahameelt väljendades, et on andnud oma võitlejatele käsu “kinni püüda ja välja saata kõik riigis ebaseaduslikult viibivad välismaalased”. Rühmituse teatel ollakse “julgeolekuolukorra halvenemise ja riigi suveräänsust kahjustava välisriikide luuretegevuse ” tõttu kõrgendatud valmiduses.

Liibüa Revolutsionääride Operatiivrakuke ja Kuritegevusvastase Võitluse Brigaad peaksid alluma kaitse- ja siseministeeriumile ning aitama pealinnas korda tagada, kuid kontroll nende üle on näiline. Nii tõid nad peaministri kinnivõtmise põhjuseks, et see oli “prokuröri korraldus”, kuigi ministrid ei tea midagi peaministri puutumatuse tühistamisest ega vahistamiskäsust. Prokuratuuri teatel ei ole nemad peaministri vahistamiseks määrust väljastanud.

Valitsuse avalduse kohaselt tegelevad olukorra lahendamisega valitsuskabinet ja Liibüa rahvuskongress. Valitsus kogunes neljapäeva hommikul asepeaministri Abdel-Samal al-Qadi juhtimisel kriisiistungile.

Teisipäeval kutsus Zeidan lääneriike aitama panna piir mässuliste tegevusele riigis, edastas BBC. Briti rahvusringhäälingu teatel ütles Zeidan neile antud usutluses, et Liibüat kasutatakse “relvalaona” kogu Põhja-Aafrika jaoks.

Möödunud kuul kutsus Zeidan Suurbritanniat külastades Londonit aitama võtta kontrolli alla ja viia riigist välja seal kodusõja järel suures koguses leiduvaid relvi, vahendas BBC.

 

 

Allikad: BNS, RT

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt