USA eriüksuslased võtsid Liibüas kinni Al-Qaeda ühe juhtliikme

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. oktoober 2013 kell 10:42 

USA eriüksuslased võtsid laupäeva hommikul Liibüas kinni terrorivõrgustiku Al-Qaeda ühe juhtliikmetest, keda süüdistatakse osavõtus 1998. aastal Kenyas ja Tansaanias USA suursaatkondadele toimunud rünnakutes osalemises. Operatsioon Abu Anas al-Libi tabamiseks leidis aset Liibüa valitsuse teadmisel, ütles USA ametiisik uudistekanalile CNN.

 

USA valitsus oli Libi tabamiseni viiva vihje eest välja pannud kuni viis miljonit dollarit. Libi, kodanikunimega Abdul Hamed Al-Raghie on lülitatud FBI kõige tagaotsitumate terroristide nimekirja. Ta mõisteti süüdi USA ringkonnakohtus New Yorgis väidetava võtmerolli eest 7. augustil 1998 toime pandud rünnakutes Ühendriikide saatkondadele Dar es Salaamis ja Nairobis, mis nõudsid 224 inimese elu.

Libile lähedase allika sõnul võtsid kolmel autol saabunud relvastatud isikud ta kinni pärast hommikupalvust oma kodu lähedal pealinnas Tripolis ja viidi pärast seda teadmata asukohta väljaspool Lüübüat, mida haldab USA sõjavägi. Libi tabamine tähendab 15 aastat kestnud jõupingutuste lõppu ning võimaldab ta tuua Ühendriikidesse kohtu ette.

Arvatav Al-Qaeda arvutispetsialist veetis mõnda aega Sudaanis, kus 1990. aastate alguses oli Osama bin Ladeni baas. Kui bin Laden oli sunnitud Sudaanist lahkuma, ilmus Libi 1995. aastal välja Suurbritannias, kus ta sai ebaselgetel asjaoludel asüüli ja elas Manchesteris. Scotland Yard vahistas ta 1999. aastal, kuid oli sunnitud tõendite puudumise tõttu vabastama, misjärel Libi Ühendkuningriigist pages.

Teadaolevalt saabus kunagine Gaddafi-vastane aktivist Libi tagasi Liibüasse 2011. aasta kodusõja ajal, mis viis diktaator Muammar Gaddafi kukutamise ja tapmiseni. Tema pere oli naasnud Liibüasse aasta enne Gaddafi-vastast ülestõusu viimase poja Seif al-Islami algatusel, kes püüdis otsida lepitust vägivallast loobunud mässulistega. Gaddafi kukutamise järel on Liibüas valitsenud seadusetus ja kaos. Möödunud aastal ründasid mässulised USA konsulaati Benghazis, tappes suursaadiku ja veel kolm ameeriklast. Ametlike dokumentide kohaselt ei ole Libit selle rünnakuga seostatud.

Varem samal päeval, 5. oktoobril,  olid USA merejalaväe eriüksuse Navy SEAL liikmed korraldanud operatsiooni Somaalia lõunaosas, rünnates islamistliku rühmituse Al-Shabaab juhtliikme maja sadamalinnas Bawares.

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, CNN, FBI, Al Jazeera

Foto: FBIKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt