Sajad akadeemikud protesteerivad lausjälgimise vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. jaanuar 2014 kell 9:01Enam kui 250 akadeemikut üle maailma kirjutasid sel nädalal alla petitsioonile, milles kutsuvad luureagentuure tegema lõppu “massilisele lausjälgimisele”. Ühispöördumises, millega on võimalik teistel akadeemikutel liituda, tuuakse välja, et Edward Snowdeni paljastatud massiline andmete kogumine on inimeste põhiõiguste rikkumine. Õigusi peaksid kaitsema lisaks muudele rahvusvahelistele konventsioonidele ka näiteks kodaniku- ja poliitiliste õiguste rahvusvaheline pakt ning Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsioon.

 

Petitsiooni algatasid neli Amsterdami Ülikooli akadeemikut, kes leidsid, et akadeemikud on meedias lausjälgimise teemal väga vaiksed olnud. Nad panid kokku esialgse teksti ja saatsid selle kooskõlastamiseks oma kolleegidele (peamiselt inimõigustega tegelevatele professoritele) teistes riikides. Tekst aga levis ning lõpuks oli teemaderingiga kokkupuutuvaid ja allakirjutamisest huvitatud akadeemikuid juba sadades.

Petitsioonis seisab muuhulgas: “Jälgimine peab lõppema. Ilma privaatsuseta ei saa inimesed vabalt oma arvamust avaldada ega informatsiooni otsida. Lisaks sellele muudab massiline jälgimine süütuse presumptsiooni süü presumptsiooniks. […] salajane ja piiranguteta jälgimine on vastuolus põhiõiguste ja õigusriiklusega ning õõnestab demokraatiat.”

“Käesolevale deklaratsioonile alla kirjutanud kutsuvad rahvusriike üles tegutsema. Luureagentuurid peavad vastama läbipaistvuse ja aruandekohustuse põhimõtetele. Inimesed tuleb vabastada massilisest lausjälgimisest, millega tegelevad nende koduriigi või välisriikide luureagentuurid,” nõustuvad akadeemikud.

Üks protesti algatajatest kommenteeris ka, et deklaratsiooni puhul polegi tegemist niivõrd poliitilise sõnumi vaid teadusliku konsensusega, et selline kontrollimatu ja salajane jälitustegevus peab lõppema.

Hollandi, Belgia, Suurbritannia, Saksamaa, USA ja teiste riikide akadeemikute allkirju kandva petitsiooni terviktekst on kättesaadav veebilehel academicsagainstsurveillance.net.

 

 

Allikad: BNS, The Wired

Foto: venitism.blogspot.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt