NSA-l soovitatakse oma nuhkimistegevus läbipaistvamaks muuta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. detsember 2013 kell 9:29USA presidendi Barack Obama moodustatud asjatundjate rühm leiab oma 308-leheküljelises raportis, et USA riikliku julgeolekuameti NSA tegevus tuleb põhjalikult ümber korraldada, säilitades samas organisatsiooni luurevõimekuse.

 

46 soovituse seas on vähendada massilist metatasandi telefoniandmete kogumist, samuti viisi, kuidas luuratakse välisriikide juhtide järgi jne. Ekspertide arvates peaks metaandmete kogumiseks olema eraldi konsortsium, kelle käes olevat infot võib uurija saada alles pärast vastava kohtu luba.

Obama soovib muuta julgeolekuagentuuri nii, et tõestada kodanikele, et NSA ei riku nende privaatsust.

Valge Maja endine terroritõrjeküsimuste abi Richard Clarke, kes kuulub asjatundjate rühma, ütles: “Me ei ütle, et võitlus terrorismi vastu on läbi saanud,” lisadest, et on mehhanisme, mis võiksid olla rohkem läbipaistvad.

Raportis kutsutakse astuma märkimisväärseid samme, et “kaitsta mitteameeriklaste privaatsust” ning kutsutakse suuremale koostööle liitlastega.

Asjatundjate rühma liikmed ütlesid, et soovitused ei pea tingimata tähendama tagasitõmbumist andmetel kogumisel, muu hulgas ka välisliidrite kohta, kuid nuhkimine peab olema paika pandud standarditega ja kõrgete ametnike tasandil.

NSA nuhkimisprogrammid avalikustas tänavu agentuuri endine töötaja Edward Snowden.

 

Allikad: BNS, ERR

Foto: arhiiv

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt