Saksa peavoolumeedia küsib: kas Bill Gatesi fondil on liiga suur võim?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. september 2022 kell 10:55



17. septembril avaldas Saksa peavoolumeedia väljaanne Welt plahvatusliku artikli. Selles küsitakse, kas multimiljardärist Bill Gates ja tema sihtasutus avaldab kogu maailmas tervishoiusüsteemidele liiga suurt survet, omades liialt võimu, mida pole kunagi demokraatlikult legitimeeritud ning mida keegi ei kontrolli. Selliseid küsimusi on alternatiivmeedia edastanud koroonahulluse algusest peale – ja selle eest libauudise või ohtliku kodumaise terroristi tiitli külge saanud. Kas olukord on muutumas?

Uurimus tehti koostööd väljaandega Politico, mille avaldasime pikemalt siin.

 

Juba artikli sissejuhatuses on kõik välja toodud: “Võitlus koroona vastu on üks suurimaid kollektiivseid ülesandeid maailmas. Olulisi otsuseid ei langetanud riigipead ja Maailma Terviseorganisatsioon, vaid Bill ja Melinda Gatesi fond ja nende võrgustik.”

 

Fond mõjutab poliitilisi otsuseid

Welt Am Sonntagi ja Politico uurimistöö lõpus saab selgeks, milline tohutu mõju oli Bill ja Melinda Gatesi fondi ümbritseval võrgustikul globaalsele koroonapoliitikale:

Sihtasutus ja kolm selle kõige olulisemat partnerit olid pandeemia ajal suurimate annetajate seas, sealhulgas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO). Samuti on nad sarnaselt farmaatsiatööstusega töötanud selle nimel, et valitsused teeksid poliitilisi otsuseid nii, nagu nemad (fond) õigeks peavad. See kehtib eriti küsimuse kohta, kes ja millistel tingimustel võib vaktsiine toota.

Siiski on teadlasi, kes suhtuvad Gatesi fondi ja selle partnerite mõjusse kriitiliselt. Neid kontrolliksid ainult nende enda organisatsioonide juhatused. Nende võim on tohutu, ilma et sellel oleks demokraatlikku legitiimsust, näiteks poliitilise mandaadi või valimiste kaudu.

Eksperdid üle maailma hoiatavad nüüd, et see võib olla võimuliiasus. Üks ELi ametnik on kritiseerinud Gates Foundationi võrgustikku selle eest, et see keskendus AstraZeneca vaktsiinile varakult ja ilma avaliku aruteluta. Organisatsioon Piirideta Arstid nimetab samuti küsitavaks, kuidas sihtasutused “turustasid” fakte ja tõstsid sellega teatud tootjad eelisseisundisse.

 

Käputäis filantroope otsustab maailma hädade üle

Politoloog Fejerskov märkas, et Gatesi fond käitub nagu kameeleon. Ta muudab sageli oma välimust väljastpoolt. Mõnikord käitub ta nagu mittetulunduslik MTÜ, mõnikord nagu emotsionaalselt külm investeerimispank. Kuid see on alati rohkem kui lihtsalt raha jagamine. “Kui Gates võtab projekti tõsiselt, tahab ta olla juhiistmel,” ütleb Fejerskov.

Juhtivate teadlaste ja ekspertide seas kasvab rahulolematus terviseliidu võimsusega. Farmaatsiavastase organisatsiooni BUKO Pharma-Campaign asutaja Jörg Schaaber räägib “tagasi langemisest feodalismi”.

Ta tõdeb, et käputäis nn filantroope otsustab “maailma rikkuse ja hädade” üle. Washingtoni Georgetowni ülikooli tervishoiuõiguse ekspert Lawrence Gostin ütleb: “See, mida me siin näeme, on kõige halvem mõju – kuna see toimub suletud uste taga.”

 

Allikas: Welt

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt