Snowden taotleb asüüli Venemaalt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. juuli 2013 kell 19:06USA luuresaladuste lekitaja Edward Snowden ütles reedel Moskva lennujaamas Vene ja rahvusvaheliste inimõigusaktivistidega kohtudes, et soovib Venemaalt asüüli taotleda, sest ei saa kuhugi mujale lennata, vahendas BNS.

 

“Nagu mina asjast aru saan, mõtleb ta Venemaalt poliitilise varjupaiga küsimist tõsiselt,” ütles lennujaamas Snowdeniga kohtunud võimupartei Ühtse Venemaa seadusandja Vjatšeslav Nikonov ajakirjanikele.

Vene riigiduuma spiiker Sergei Narõškin ütles riigitelevisioonile, et Snowden on “inimõiguste kaitsja” ja Venemaa peaks talle varjupaiga andma.

President Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul võib Snowden Venemaale jääda, kui ta lõpetab Ühendriike kahjustavate dokumentide lekitamise ja USA-Vene suhete kahjustamise ning taotleb varjupaika ise. Samuti kohtumisel viibinud Snowdeni advokaat Genri Reznik ütles, et USA riikliku julgeolekuameti (NSA) endine töövõtja “lubas lõpetada Ühendriike kahjustava tegevuse”.

“Ta suhtub Vene presidendi positsiooni mõistmisega. Ta mõistab, et talle varjupaiga andmine kujuneb keeruliseks ning pingestab USA-Vene suhteid,” selgitas Reznik.

Inimõigusorganisatsiooni Amnesty International Moskva büroo esindaja Sergei Nikitin hoiatas, et Snowdenile võib Ühendriikidele väljaandmise korral osaks saada halb kohtlemine. “Ühelgi riigil ei ole õigust anda isikut välja riigile, kus teda võidakse karmilt kohelda. Ühendriigid on riik, kus piinamisega piirneva karmi kohtlemise oht on üsna tõenäoline,” ütles Nikitin. “USA võimud on juba tembeldanud Snowdeni reeturiks ja nad on kujundanud temast kindla arvamuse enne kohtuotsuse langetamist.”

Nikitin rõhutas, et Snowdenit ei tohi ühelegi riigile välja anda, kuni tema asüülitaotlusi menetletakse. Snowdenil on õigus taotleda poliitilist varjupaika, seletas ta. “Samas, kui tema taotlus rahuldatakse, peab ta esitama kindlaid tõendeid tagakiusamise kohta.

USA süüdistab Snowdenit riigisaladuste reetmises ja püüab survestada teisi riike teda välja andma.

 

 

Allikas: BNS

Foto: businessinsider.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt