Kas Eesti ikkagi teeb NSA-ga koostööd?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. juuli 2013 kell 17:39 

Vilepuhuja Edward Snowden ütles 7. juulil, et Ühendriikide riiklik julgeolekuamet (NSA) teeb kõikide teiste lääneriikide luureasutustega inimeste jälgimisel tihedat koostööd, kirjutas BNS. Telegram pöördus siseministeeriumi kommunikatsiooninõuniku Priit Põikliku poole ja uuris, kas Eesti ikkagi teeb NSA-ga koostööd või mitte.

 

Ministeeriumi esindaja ütles, et hoolimata Snowdeni uutest vihjetest ei ole nende seisukoht muutunud ning saatis vastuseks juba varem  julgeolekupoliitika asekantsleri Erkki Koorti poolt öeldu. Küsimusele, kui palju on Eestis rahvusvahelisi programme kasutusel, vastas Koort, et sellest ei saa ta rääkida. “Küll aga võin kinnitada, et Eesti ei ole üheski programmis selliselt osaline, mis oleks ebaseaduslik või vastuolus Eesti õigusruumiga või otseselt kahjustaks korralike Eesti kodanike õigusi.”

Saksa ajakiri Der Spiegel avaldas pühapäeval Snowdeniga tehtud usutluse, milles esitatud väited pärinevad ajast enne seda, kui ta USA luuresaladused ilmsiks tõi. Snowdeni sõnul on NSA “voodikaaslased” nii Saksa kui ka teiste lääneriikide luureasutused. Saksa keeles avaldatud intervjuus ütles luuresaladuste lekitaja, et NSA osakond nimega Välisasjade direktoraat koordineerib koostööd teiste välisluureteenistustega.

Snowdeni väitel on NSA luurepartnerlus välisriikide ametivendadega üles ehitatud nii, et riikide poliitilised juhtkonnad on jälgimisprogrammidest isoleeritud. “Poliitikud on kaitstud selle ilmsikstuleku eest, kui ulatuslikult luureasutused üle maailma inimeste privaatsust rikuvad,” lausus ta.

Enne luuresaladuste lekitamist usutlesid Snowdenit USA krüptograafiaekspert Jacob Applebaum ning dokumentaalfilmide režissöör Laura Poitras, kasutades selleks krüptitud e-kirju, kirjutas ajakiri.

Rääkides NSA koostööst Saksa välisluureteenistusega (BND), ütles Snowden, et NSA annab Saksa kolleegide käsutusse analüüsivahendid, et töödelda Lähis-Ida-sugustest piirkondadest pärit ja Saksamaad läbivat informatsiooni.

 

Kuuba toetab Snowdenile asüüli pakkunud riike

Kuuba liider Raul Castro väljendas pühapäeval solidaarsust Ladina-Ameerika riikidega, kes on pakkunud varjupaika USA luureprogrammide lekitajale Edward Snowdenile, kuid ei täpsustanud, kas Havanna ise võimaldaks vilepuhujale asüüli või turvalist transiiti.

Venezuela ja Boliivia pakkusid nädalavahetusel mõlemad Snowdenile varjupaika ja Nicaragua lubas endise luuretöötaja taotlust kaaluda.

“Me toetame Venezuela ja teiste regiooni riikide suveräänset õigust pakkuda asüüli neile, keda kiusatakse taga nende ideaalide pärast …, ” ütles Castro kõnes Kuuba rahvusassambleele. Kuid pole selge, kas Kuuba riskib rikkuda pisut paranenud suhteid USA-ga, lubades Snowdenil oma riiki läbida.

 

Allikad: BNS, Times of India, Siseministeerium, ERR

Loe lisaks: The Guardian

Pilt: NSA

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt