Ametnik: Snowden palus Venemaalt varjupaika

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. juuli 2013 kell 23:19 

USA luureinfot lekitanud Edward Snowden palus Venemaalt poliitilist varjupaika, ütles Vene konsulaartöötaja Kim Ševtšenko esmaspäeval. Ševtšenko kohaselt pöördus pühapäeva õhtul kella 22.30 paiku Moskva Šeremetjevo lennujaama konsulaarpunkti poole end Snowdeni advokaadiks ja esindajaks nimetanud Briti kodanik Sarah Harrison, vahendab BNS.

 

“Ta andis üle Snowdeni taotluse saada poliitilist varjupaika Venemaal,” rääkis konsulaarametnik. Ševtšenko sõnul edastas ta dokumendid Vene välisministeeriumile. USA nõuab Venemaalt oma endise luuretöötaja väljaandmist ja on tühistanud tema reisipassi.

Uudisteagentuuri Interfax anonüümse allika sõnul võib Snowden Šeremetjevo transiiditsoonist lahkuda, kui Venemaa peaks talle asüüli võimaldama.

Ühe välisministeeriumi töötaja sõnul on Snowden palunud asüüli 15 riigilt, vahendas ajaleht Los Angeles Times. Allika sõnul oli tegemist ameeriklase “meeleheitliku abinõuga”, sest Ecuadori võimud oli tema ajutise reisidokumendi tunnistanud kehtetuks.

Mais USA-st Hongkongi pagenud Snowden lendas 23. juunil edasi Mosvasse ja on sestsaadik arvatavalt viibinud Šeremetjevo transiiditsoonis, lootes saada Ecuadoris asüüli. Selle Lõuna-Ameerika riigi president Rafael Correa ütles aga pühapäeval, et Ecuador ei saa kaaluda Snowdenile varjupaiga andmist, kuni too pole jõudnud Ecuadori või Ecuadori saatkonda.

 

Putin: Snowden võib jääda Venemaale, kui lõpetab USA kahjustamise

Vene presidendi Vladimir Putini sõnul ei anna Moskva kedagi välja ja Snowden võib jääda Venemaale, kui USA riikliku julgeolekuameti (NSA) ja Luure Keskagentuuri (CIA) endine töötaja lõpetab Ühendriikide luureinfo lekitamise.

“Venemaa ei anna kedagi kellelegi välja ega kavatse seda teha,” ütles Putin Moskvas pressikonverentsil. “Kui ta [Snowden] tahab siia jääda, on ainult üks tingimus – ta peab lõpetama oma tegevuse, mille eesmärk on teha kahju meie Ameerika partneritele – kui tahes kentsakalt see minu suust ka ei kõlaks.”

Putin kordas, et Vene luureteenistused ei tee 30-aastase ameeriklasega koostööd. “Ta pole meie luureagent ja me ei tee temaga koostööd, ütles Vene president. “Meie luureteenistused pole temaga kunagi koostööd teinud ega tee seda praegu.” Putini sõnul peab Snowden end “uueks dissidendiks, kellekski Sahharovi-sarnaseks”.

Vene julgeolekunõukogu esimees Nikolai Patrušev ütles eelnevalt, et Putin ja USA president Barack Obama andsid oma julgeolekuteenistustele FSB ja FBI korralduse Snowdeni loole lahendus leida.

Snowden lekitas ajakirjandusele, et Ühendriikides kuulatakse salaja pealt miljoneid telefonikõnesid ning sealsed eriteenistused käivitasid 2007. aastal ülisalajase programmi PRISM, mis tagab neile juurdepääsu üheksa suure IT-firma serverite andmetele. Washington nõuab Moskvalt mais Hongkongi ja sealt Moskvasse pagenud mehe väljaandmist.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: BBC

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt