Soome terviseamet: koroonasurmade arv võib olla 40% ulatuses liialdatud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. november 2022 kell 11:41Fotokollaaž: evegenybobrov + utah778 / Getty Images + Canva.com

Väga vähesed alla 60-aastased patsiendid on alates eelmise aasta kevadest ainuüksi koroonaviirusesse surnud, ütles Soome terviseameti (THL) tippspetsialist rahvusringhäälingule (YLE). THL-i andmetel on koroonaviirusega seotud surmade keskmine vanus tõusnud 85 aastani. 

 

Soome Tervise ja Heaolu Instituudi (THL) peaspetsialisti Sirkka Goebeleri sõnul ei ole Covid-19 olnud tegelik surmapõhjus kuni 40 protsendil Soomes haigusega seotud surmajuhtumitest ning seetõttu ei satu need Soome Statistikaameti ametlikesse andmetesse koroonaviiruse surmajuhtumitena.

THL vaatab kõik Soome surmatunnistused enne riiklikule statistikaametile edastamist läbi, ameti spetsiaalne üksus keskendub koroonaviirusega seotud surmatunnistustele, kus raviarst on nimetanud Covidi kas peamiseks või kaasaaitavaks surmapõhjuseks.

Covidiga seotud surmajuhtumite THL-i arv oli teisipäeval 6407, kuid see arv hõlmab kõiki surmajuhtumeid, mis on toimunud 30 päeva jooksul pärast positiivset koroonaviiruse testi.

Goebeleri sõnul on peaaegu 4000 juhtumi puhul märgitud Covid esmase või vahetu surmapõhjusena. Ligi 1600 juhul on koroonaviirus loetletud soodustava tegurina.

Ligikaudu 900 juhtumi puhul, mis algselt registreeriti Covidiga seotud surmana, ei sisalda tegelikud surmatunnistused üldse ühtegi viidet koroonaviiruse nakkusele.

 

Covidi surmajuhtumite keskmine vanus kerkib ülespoole

Koroonaviiruse positiivsete testide tulemusel surnute keskmine vanus on eelmise aasta kevadest tõusnud 84-lt 85-le. Meeste keskmine vanus on 81, naiste puhul 87 aastat.

Enamik surmajuhtumeid toimub nüüd loomuliku elutsükli lõpus,” ütles Goebeler.

“Võite ühe käe sõrmedel üles lugeda alla 60-aastaste patsientide arvu, kes on surnud ainult Covidisse alates eelmise aasta märtsist,” lisas ta.

2021. aasta alguses oli koroonaga surnute keskmine vanus 81,6 aastat, mis oli juba siis võrdeline Soome keskmise elueaga.

Ka Eestis on Riigikogu sotsiaalkomisjonis menetluse ootel petitsioon, millele allakirjutanud nõuavad kõikidele koroonasurmadele ekspertanalüüsi tegemist.

 

Allikad: YLE, Rahvaalgatus.ee, lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt