Rootsis ja Taanis peatati noorte vaktsineerimine Modernaga, Soomes seda noormeestele ei soovitata

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. oktoober 2021 kell 18:04



Foto: Zacharie Grossen, Public Domain, Wikimedia Commons

Rootsi peatas Moderna koroonavaktsiiniga kaitsepookimise neile, kes on sündinud 1991. aastal või hiljem, teatas riigi terviseamet. Tervisametnike sõnul on tegu ettevaatusabinõuga, mis on seotud võimaliku riskiga saada vaktsineerimisel südamelihase- või südamepauna põletik (müokardiit või perikardiit), kirjutas ERR täna. 

 

Rootsi terviseameti teade rõhutab, et risk saada põletik on väga väike ja kõrvalnähud esinevad harva, aga kogutud andmed näitavad, et eelmainitud põletikud võivad tekkida koroonavaktsiini saanud noortel või noortel täiskasvanutel. Suurem müokardiidi või perikardiidi risk oli uuringu järgi poistel ja noortel meestel.

Rootsis on seni vaktsineeritud ligikaudu 81 000 sellesse earühma kuuluvat esimese Moderna vaktsiini doosiga, teist doosi neile praegu ei süstita. “Need, keda on juba süstitud esimese või teise Moderna doosiga, et pea olema mures. Risk on väga väike, kuid on hea teada, milliste sümptomite puhul peaks olema tähelepanelik,” lausus Rootsi peaepidemioloog Andres Tegnell.

Soome ei soovita Modernat alla 30-aastastele

Neljapäeval teatas ka Soome terviseamet THL, et nad ei soovita anda Moderna vaktsiini alla 30-aastastele meesterahvastele. THL soovitas Moderna asendada Pfizeriga, ka sel juhul, kui esimene süst on tehtud Modernaga.

Taani peatas Moderna andmise alla 18-aastastele

Taani peatab Moderna vaktsiini andmise alla 18-aastastele, teatas kolmapäeval riigi terviseamet, viidates samuti harvaesinevale müokardiidiriskile.

Eestis on seni alla 18-aastaseid süstitudki üksnes Pfizeriga.

15. juunil kirjutas meil juba Forte, et USA haiguste kontrolli ja tõrje keskus oli selleks ajaks uurinud 789 juhtumit (nii Pfitzeri kui ka Moderna saanute hulgas), kellest

  • kaks kolmandikku on noored mehed mediaanvanusega 30 aastat
  • üle poole on vanuses 12–24
  • 16–17-aastastel esines 79 juhtumit, 18–24aastastel 196 juhtumit
  • 216 patsiendil avaldus müo- või perikardiit pärast esimest Pfizeri või Moderna doosi ja 573-l pärast teist doosi
  • neist enamikul tekkis südamehäda kergel kujul, 15 jäid haiglaravile
  • ligi kaks korda rohkem probleeme ilmnes Pfizeri teise doosi järel (võrreldes Modernaga)

Sel ajal polnud laste, teismeliste ja noorte täiskasvanute koroonavastane vaktsineerimine USA-s veel väga hoogu kogunud.

Eestis on nädalal 27. september kuni 3. oktoober Spikevaxi vaktsiini (endine Moderna) Ravimiametile saadetid 10 kõrvatoimete teatist. Ühes teatises kirjeldati 50-aastase mehe äkksurma vaktsineerimisele järgnenud päeval. Perearstilt saadud patsiendi haiguste anamneesi ja lahanguaruande põhjal, kus tuvastati südame pärgarterite aterosklerootilised muutused ja südamelihase isheemilise kahjustuse kolded, mis viitavad varasemale kroonilise südame isheemiatõve esinemisele ja süvenemisele. Ravimiameti hinnangul ei ole aga alust mehe surma vaktsineerimisega seostada.

 

Allikad: ERR, Forte, ravimiamet.ee

Foto: Wikipedia / Zacharie Grossen

 

Toimetas Sander Soomaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt