Tai meeleavaldajad sisenesid võimude vahelesegamiseta valitsuse hoonesse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. detsember 2013 kell 13:48



Tai pealinnas Bangkokis sisenesid teisipäeval sajad meeleavaldajad takistamatult valitsuse peahoonesse. Politsei eemaldas hoone ümber betoontõkked ja okastraadi ning lubas hoiduda igasugusest vastupanust. Mõni tund pärast hoone hõivamist protestijad lahkusid ning residentsi väravad lukustati.

 

Protestijate juht, endine parlamendi liige ja kunagine asepeaminister  Suthep Thaugsuban ütles: “Me võime tähistada, kuid ei tasu muutuda ülemeelikuks,” lisades, et võitu ei ole veel saavutatud ja demokraatia eest tuleb võidelda. “Türannidest tuleb vabaneda,” skandeeris ta juubeldavale rahvamassile. Tänaseks 34 päeva kestnud meeleavaldued jätkuvad tema sõnul ka pärast 5. detsembrit, kui Tai kuninga Bhumibol Adulyadej 86. sünnipäeva tähistamiseks paus sisse tehakse.

Võimude otsus on ilmselt ajendatud soovist leevenda pingeid pärast seda, kui meeleavaldused muutusid nädalavahetusel vägivaldseks. Surma on saanud kolm ja vigastada rohkem kui 220 inimest.

Kuu aega kestnud valitsusvastased meeleavaldused pöördusid vägivaldseks 30. novembril, kui demonstrandid ründasid valitsuse poolehoidjate bussi ja protestid nõudsid esimese inimohvri. Kümned valitsusvastased meeleavaldajad ründasid bussi, mis oli teel staadionile, kus toimus valitsusmeeleste punasärklaste miiting. Politsei sõnul kõlasid hiljem staadioni lähedal lasud ning surma sai 21-aastane mees.

Valitsus on nähtavasti valmis kompromissideks, et olukorda rahustada enne kuninga sünnipäeva neljapäeval. Opositsiooni üks juhte teatas meeleavaldajatele, et kolmapäev pühendatakse protestipaikade koristamiseks, et valmistuda austatud monarhi sünnipäevaks. Valitsus pole pööret sündmustes seni kommenteerinud ning pole selge, kas protestid on lõppenud või jätkuvad pärast sünnipäeva uuesti.

Tai peaminister Yingluck Shinawatra lükkas esmaspäevases teleesinemises tagasi teda kukutada üritavate meeleavaldajate nõudmised, andes mõista, et ei kavatse tagasi astuda. Valitsusjuht ütles, et nõudmised saata parlament laiali ja moodustada “rahvakogu” on vastuolus põhiseadusega.

Protestijad tegid möödunud teisipäeval teatavaks, et nende eesmärgiks on asendada valitsus mittevalitud “rahvakoguga”, mis olevat vajalik ekspeaminister Thaksin Shinawatra poliitilise aparaadi võimult kõrvaldamiseks. Thaksin on peaminister Yingluck Shinawatra miljardärist vend, kes opositsiooni sõnul tegelikult riiki juhib.

Tai ajaloo ühe suurima protesti ja tõenäoliselt hetkel maailma suurima meeleavalduse Bangkokis vallandas üle kuu aja tagasi amnestiaeelnõu, mis võimaldanuks peaminister Yingluck Shinawatra vennal endisel, seitsme aasta eest sõjaväelise riigipöördega kukutatud valitsusjuhil Thaksin Shinawatral vabatahtlikust eksiilist naasta. Tai senat ei kiitnud amnestiaseadust heaks, kuid valitsusvastased protestid ei vaibunud. Seetõttu võttis peaminister Yingluck 25. novembril vastu eriolukordade julgeolekuseaduse, mis suurendab politsei õigusi, lubades püstitada teesulge, kehtestada liikumiskeelde, keelata kogunemised ja teha läbiotsimisi. Kuna rahvast on rohkem, kui politseinikke, ei olnud abi ka sellest. 29. novembril kukkus parlamendis läbi peaministri umbusaldushääletus ja pärast seda on meeleavaldajad korda mööda erinevaid ministeeriume hõivanud. Möödunud nädalal laienes protest suurema lainena ka Bangkokist väljapoole.

 

Allikad: BNS, Telegram, Bangkok Post

Foto: voanews.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt