Tai pealinnas kehtestati eriolukord

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. jaanuar 2014 kell 13:08



Tai valitsus on Bangkokis ja selle lähiprovintsides kehtestanud kahekuulise eriolukorra, mis annab julgeolekujõududele võimu kehtestada liikumispiiranguid, vahistada kahtlusaluseid ilma ametliku süüdistuseta ning tsenseerida meediat. Eriolukord kehtestati vastusena valitsuse tagasiastumist nõudvatele protestidele, kus on hukkunud üheksa ning vigastada saanud sadu inimesi.

 

Valitsusevastased protestijad on olnud pealinna tänavatel novembrist saadik ning nad on muuhulgas lõiganud ministrite kodusid ära elektrist ja veevarustusest, ümber piiranud ministeeriumeid ning sundinud peaminister Yingluck Shinawatrat valitsema pealinnast eemal. Asepeaminister Surapong Tovichaikul ütles: “Kabinet otsustas kutsuda ellu eriolukorra, et situatsiooni lahendada ning jõustada seaduseid.”

Eriolukorra määrus jõustus kolmapäeval ning selles nähakse valitsuse soovi taastada kord Tai pealinnas, kus protestijad üritavad läbi viia nn Bangkoki sulgemist. Julgeolekuüksustel on nüüd õigus vahistada ja pidada kinni kahtlusaluseid ilma süüdistust esitamata, kehtestada liikumiskeelde, tsenseerida meediat, sulgeda osasid pealinnast ning takistada rohkem kui viie inimese poliitilisi grupeerumisi. Veel pole teada, kuidas tegeletakse protestilaagritega – määruse eest vastutav minister Charlem Yubamrung ütles, et hetkel pole neil veel plaani, kuidas laiali ajada protestijaid, kuid lubas samas, et nende vastu ei kasutata jõudu.

Ometi leidis pühapäeval aset intsident, kus sai 28 inimest viga, kui ühe põhitee ääres asuvasse protestipaika visati granaate. Valitsus ja protestijad süüdistavad selles ja mitmetes teistes lõhkeainete ja tulirelvadega toimunud rünnakutes teineteist.

Üks protestijate põhijuhte Issara Somchai teatas, et protestid jätkuvad eriolukorra määrusest hoolimata, kuna protesteerimine on inimeste põhiseaduslik õigus.

Protestijate sõnul soovivad nad lõppu “Thaksini režiimile”, kuid Yingluck keeldub tagasi astumast ning kuulutas välja 2. veebruaril toimuvad varajased valimised, mida valitsusevastased plaanivad boikoteerida.

Yinglucki sõnul kasutatakse eriolukorra ajal korra hoidmiseks politseid, mitte sõjaväge: “Me kasutame protestijatega rahumeelseid läbirääkimisi, mis on kooskõlas rahvusvaheliste standarditega… Me oleme käskinud politseil jääda rahvusvaheliste standardite juurde ning olla protestijatega kannatlikud.”

 

 

 

Allikad: BBC, The Guardian, Bangkok Post

Foto: commons.wikimedia.org

 

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt