Tai meeleavaldused on pausil, kuningas kutsub koostööle

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. detsember 2013 kell 10:45Tai kuningas Bhumibol Adulyadej kutsus 5. detsembri hommikul oma 86. sünnipäeva puhul peetud üritusel rahvast stabiilsuse nimel ühiselt vaeva nägema. Seoses kuninga läheneva sünnipäevaga peatati 3. detsembril üle kuu aja kestnud valitsusvastased meeleavaldused, ent seni pole selge, kas protestid jätkuvad pärast sünnipäeva uuesti. Kõrvaloleval fotol on politseinikud, kes teisipäeval vaherahu märgiks oma kiivrid ja kilbid maha panid.

 

Ametlikul tseremoonial, millest võtsid osa peaminister Yingluck Shinawatra, tema poliitilised rivaalid ja kõrgemad sõjaväelased, rõhutas kuningas, et riigis on valitsenud pikka aega rahu tänu “kõigi ühisele tööle”. “Iga tai peab olema sellest teadlik ja peab täitma oma rolli riigi hüvanguks, mis seisneb stabiilsuses ja julgeolekus,” sõnas paljude taide poolt pea jumalana koheldav monarh.

Yingluck lükkas esmaspäeval teleesinemises tagasi meeleavaldajate nõudmised tagasi astuda. Valitsusjuht ütles, et nõudmised saata parlament laiali ja moodustada “rahvakogu” on vastuolus põhiseadusega.

Protestijad on öelnud, et nende eesmärk on asendada valitsus mittevalitud “rahvakoguga”, mis olevat vajalik ekspeaminister Thaksin Shinawatra poliitilise aparaadi võimult kõrvaldamiseks. Thaksin on Yingluck Shinawatra miljardärist vend, kes opositsiooni sõnul tegelikult riiki juhib.

Tais on korduvalt olnud poliitiliselt rahutu alates 2006. aasta riigipöördest, millega Thaksin võimult kukutati. Ühiskondlik lõhe valitseb ühelt poolt Tai eliidi, haritud keskklassi ja riigi lõunaosa elanike ning teisalt ülejäänud maaelanike vahel, kes moodustavad Thaksini võimubaasi ja on lõiganud tulu valitsuse populistlikust poliitikast. 2010. aastal hukkus Bangkokis rahutustes kümneid inimesi.

 

Allikad: BNS, Revolution News, Bangkok Post

Loe ka teistsugust nägemust Tais toimuva kohta: Roar Mag

Fotod: Sun Gazing, asiapundits.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt