Tai segane poliitiline olukord jätkub

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. jaanuar 2014 kell 19:24



Kuigi neljapäeval teatati, et alates esmaspäevast Tai kuningriigi pealinnas toimuv Bangkoki sulgemise aktsioon on raugemas, ei saa rahutuste sihtmärgiks olev peaminister Yingluck Shinawatra veel vabamalt hingata. Nimelt andis Tai ametlik korruptsiooni vastu võitlev komisjon teada, et nad hakkavad uurima peaministri seotust valitsuse vastuolulise riisi subsideerimise plaaniga.

 

Olukord Tais pingestus juba novembris, kui Tai parlament hakkas arutama amnestiaeelnõud, mis võimaldanuks ilma karistust kartmata tulla tagasi peaministri USA-s redutaval vennal, kes kukutati sõjaväelise riigipöörde abil võimult seitsme aasta eest. Thaksin Shinawatra ei ole aga suurt saladust teinud sellest, et ta valitseb endiselt Tai üle, kasutades selleks nii oma parteid kui viimasel paaril aastal oma õde.

Kuna Shinawatrad on teinud mitmeid populistlikke otsuseid, on neid siiani toetanud suur talupoegade klass. Ka riisi subsideerimine on üks meetmetest, et vähendada vaesust riigi maapiirkondades ja nii ostis riik turuhinnast kallimalt kokku suure koguse riisi, millega enam midagi pihta ei osata hakata. Raha on sinna programmi pandud palju, kuid süsteem on korruptsiooni poolt kergesti haavatav ning lisaks on otsa saanud raha, mida valitsus subsideerimiseks kasutas. Nii on paljud talupojad oma lubatud rahast ilma ning rahulolematus peaministriga kasvuteel. On ka teateid, et farmerid on valmistumas Bangkoki protestiaktsioonidega liituma.

Siiski on Shinawatratel ilmselt piisavalt suur toetus, et võita taas 2. veebruaril korraldatavad valimised. Selle vältimiseks toimub ka praegune Bangkoki sulgemise aktsioon, mida opositsioon lubas jätkata kuni valimispäevani, et hääletamist ära hoida. Opositsioonis on peamiselt keskklass, kes soovib Shinawatrate valitsemisaja lõpetada.

Kui korruptisoonikomisjon aga otsustab, et peaminister on riisi subsideerimisskeemi halvas korralduses süüdi, võib teda ja teisi ministreid oodata keeld poliitikas osaleda.

 

Valitsus ärgitab politseid opositsioonijuhte arreteerima

Tai valitsus kutsus neljapäeval politseid üles pidama kinni valitsusvastaste meeleavalduste juhtfiguure, kes on muu hulgas ähvardanud 2. veebruari valimiste nurjamiseks röövida peaminister Yingluck Shinawatra.

Tai endine asepeaminister ja üks opositsiooniliidreid Suthep Thaugsuban oli meeleavaldajate seas, kes jooksid novembris tormi rahandusministeeriumile. Hiljem tungisid meeleavaldajad ka välisministeeriumisse ja piirasid sisse veel mitme ministeeriumi hooned, lubades hõivata “kõik ministeeriumid”.

“Politsei kohus on Suthep vahi alla võtta, sest ta on riigipöördekatsega seoses tagaotsitavaks kuulutatud – vastasel korral ootab politseid võimu kuritarvitamise süüdistus,” ütles asepeaminister Surapong Tovichakchaikuli neljapäeval pärast kohtumist kõrgeima politseijuhiga. Surapongi väitel ümbritseb opositsiooniliidrit ligikaudu 40 turvamehest koosnev julgeolekumeeskond.

 

 

Allikad: BNS, BBC, The Guardian

Foto: asianfoundation.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt