Tänavarahutused Egiptuses jätkuvad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. veebruar 2013 kell 15:54



Sõltumatu poliitanalüütik Dan Glazebrook analüüsis hiljuti Russia Today uudisteportaalile olukorda Egiptuses. Glazebrook tõi välja, et needsamad põhjused, mis viisid rahutuste tekkele kaks aastat tagasi – politsei vägivald, töötus, vaesus, inflatsioon ja pigem välishuvidele alluv kui sisepoliitilisi huvisid silmas pidav poliitiline hoiak – on pigem süvenenud. Seega ei näita ka tänavarahutused vaibumise märke.

 

Kuigi opositsiooniliidrid kirjutasid alla rahu edendamise leppele, algasid mässud ja tänavarahutused uue hooga ka päev pärast seda, sest käesurumised valitsushoonetes ei muuda miljonite töötute ja vaesuses elavate inimeste meeleheitlikku tegelikkust. Mohammed Morsi režiim on teinud Egiptuse töölisklassile olukorra keerulisemaks, sest muu hulgas oli Morsi esimene otsus peale eelmise aasta novembris erakorraliselt võimuhaaramist võtta endale ainuõigus määrata ametiühingute liidreid, halvates sellega sisuliselt ametiühingute tööd. Rünnak töölisklassi vastupanule on viimastel aastatel aina kasvanud.

 

Lisaks sisepoliitilistele otsustele halvendab Egiptuse töölisklassi olukorda ka eelmisel suvel Morsi ja Euroopa Komisjoni presidendi José Manuel Barroso poolt allakirjutatud vabakaubanduslepe. Euroopa Liit on sellist kokkulepet püüdnud Egiptusele peale suruda juba pea kümme aastat, üritades luua sarnast olukorda, mille tõi kaasas PõhjaAmeerikaVabakaubanduslepingu (NAFTA) sõlmimine USA ja Mehhiko vahel aastal 1994. USA odav subsideeritud põllumajandustoodang ujutas üle Mehhiko turu ning tõi kaasa farmerite massilise vaesumise, mis lõi terve armee meeleheitel töötuid, keda siis USA suurfirmad said palgata odava tööjõuna.

 

Glazebrook väljendab siiski arvamust, et võttes õppust kahe aasta tagustest sündmustest, ei lahenda riigijuhi ametikohalt mahavõtmine probleeme, kui uus juht jätkab samasuguse poliitikaga nagu eelmine. Egiptlaste eesmärk ei peaks olema mitte uue juhi mahavõtmine, vaid senise poliitilise suuna muutmine majandusliku iseseisvuse poole vastupidiselt praegusele suunale, mis annab Egiptuse majanduse juhtimise üle Euroopa Liidule.

 

Allikad: Russia TodayAljazeera, BBC, New York Times, JNA, Libya360 blogi 1 ja 2, Commondreams

 

Toimetas Katrin Suik



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt