Nõiajaht aktiivsetele kodanikele päädis Egiptuses 43 inimese süüdimõistmisega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. juuni 2013 kell 23:12



 

Mõnedel valitsustel on demokraatiast isemoodi arusaamine – kui poliitikud on demokraatlikul teel võimule saanud, siis edasi võivad nad teha kõike, mis pähe tuleb. Nii on ka Egiptuse valitsusel suur pahameel kõigi üle, kes neid kritiseerida julgevad. Kairo kohus mõistis esmaspäeval 43 vabaühenduste egiptlasest ja välismaalasest töötajat süüdi tegevusloata töötamises ja karistas neid ühe kuni viieaastase vabadusekaotusega, vabaühenduste esindajad nimetavad sellist tagakiusamist häbiväärseks nõiajahiks.

 

Kahekümne seitsmele kohtualusele määrati kuni viieaastane vanglakaristus tagaselja. Viiele kohtus viibinud süüalusele, kelle seas oli üks ameeriklane, määrati kaheaastane vanglakaristus ja 1000 Egiptuse naela (143 dollarit) suurune trahv. 11 kohtualust karistati aastase tingimisi vabadusekaotusega, vahendab BNS.

Lisaks andis kohus korralduse sulgeda alaliselt asjaga seotud vabaühenduste Egiptuse harukontorid. Otsus puudutab USA vabaühendusi Freedom House ja Rahvuslik Demokraatiainstituut ning Saksamaa Konrad Adenaueri fondi. Süüdimõistetud on lubanud otsuse edasi kaevata.

Kohtualuseid süüdistati tegevusloata tegutsemises ja ebaseadusliku välistoetuse saamises. Protsess algas eelmisel aastal pärast vabaühenduste ruumides korraldatud läbiotsimisi, mis pingestasid Egiptuse ja USA suhteid.

 

Otsus põhjustas lääneriikides pahameeletormi

“Oleme nördinud ja sügavalt mures seoses Egiptuse kohtu otsusega Konrad Adenauer Stiftungi Kairo büroo töötajate suhtes ning seoses büroo sulgemiskäsuga,” ütles Saksa välisminister Guido Westerwelle. “Egiptuse kohtusüsteemi otsus on murettekitav, nõrgestab kodanikkuühiskonda ning uue Egiptuse demokraatia olulist tugisammast.”

Freedom House nimetas kohtuotsust “nõiajahiks” kodanikuühiskonna vastu. “Freedom House mõistab jõuliselt hukka 43 vabaühenduste töötaja süüdimõistmise pärast valitsuse nõiajahti, mille eesmärk oli kodanikuühiskonna lämmatamine ja sõnavabaduse piiramine revolutsioonijärgses Egiptuses,” märkis Freedom House’i president David J. Kramer avalduses. “Kogu see juhtum oli algusest peale häbiväärne.”

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: Arab News, USA Today

Pilt: copblock.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt