Uruguay president esitati taas Nobeli rahupreemia kandidaadiks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. veebruar 2014 kell 19:30Uruguay president José “Pepe” Mujica esitati teist korda järjest Nobeli rahupreemia kandidaadiks. Esitajate üheks argumendiks on see, et tema algatatud kanepi seadustamine on rahu ja mõistmise tööriist.

 

Juba teist aastat järjest on The Drugs Peace Institute – DPI toetanud Mujica kandidatuuri, väites, et kanepi tarbimise õigust tuleks kaitsta ja kohelda kui inimõigust. Mujicat toetasid ka tema poliitilise partei Frente Amplio liikmed, Uruguay kasvatajate kollektiiv (Planta TuPlanta) ning Ladina-Ameerika kanepiaktivistide koalitsioon (CLAC). DPI sõnul on Mujica hoiak narkootiliste ainete suhtes “ uue ajastu maailma väljasirutatud käe sümbol”.

DPI kodulehel sedastatakse, et Mujica otsus on lubadus sillutada lõhe kanepi tarbijate ning seda keelava ühiskonna vahel. Samuti väljendatakse lootust, et kanepi tarbimise aktsepteerimine ühiskonnas ning selle raviomaduste ja vaimu avardava mõju mõistmise levitamine võib panna aluse kogu maailma tervenemisprotsessile, mis praegu elab üle keerulisi aegu, olles sügavalt lõhestunud religioonidevaheliste konfliktide tõttu. Samuti tunnustab DPI Mujica isiksuse tugevust, kuna 14 aastat vangistust ei suutnud murda tema vaimus. “Selle asemel, et muutuda kibestunuks ning otsida vägivaldset kättemaksu, sai temast tõeline demokraat ning Uruguay rahva valitud president,” öeldakse DPI poolt Nobeli komiteele saadetud avalduses.

“Ma olen väga tänulik nendele inimestele,” ütles Mujica, “me pakume välja õigust proovida teist teed, kuna survestamine ei tööta. Me ei tea veel, kas meid saadab edu, aga me palume toetust, teaduslikku lähenemist ning mõistmist, et ükski sõltuvus pole hea. Meie eesmärk ulatub kaugemale kui vaid kanepi seadustamine, me püüame kontrolli alla saada narkootikumide turgu.”

Uruguays kanepi legaliseerimist toetanute sõnul oli nende otsuse üheks oluliseks punktiks see, et kanepi müügi ja tarbimise seadustamine kärbiks ebaseaduslikku narkootikumide turgu ja lõpetaks vaid keeldudel põhineva uimastipoliitika, mis ei ole tegelikult suuteline hoidma inimesi kanepit suitsetamast.

Mujica allkirjastas seaduse 25. detsembril ning Uruguay valitsusel on 9. aprillini aega, et luua seadused, mis asuvad kontrollima kanepi müüki ja kasvatamist. Kanepihuvilistele antakse kanepi kasvatamises täielik tegutsemisvabadus, kuid seadus sätestab koguse, mida üks inimene tohib omada. Iga kuu võivad kohalikud inimesed osta 40 grammi kanepit, välismaalastele on see aga keelatud. Üritades ebaseaduslikku turgu välja juurida, on kanepi turuhind odavam kui praeguste tänavadiilerite oma – kui illegaalsel teel saadud kanepi grammi eest tuleb maksta 1,4 dollarit, siis seaduslikult saab grammi kanepit osta dollariga.

Eelmisel aastal jõudis Mujica Nobeli rahupreemia kümne finalisti hulka. Paraku sai toona rahupreemia endale keemiarelvade keelustamise organisatsioon Organization for the Prohibition of Chemical Weapons.

 

President José Mujica kohta saab lisaks lugeda Telegrami varasemast artiklist.

 

Allikad: Russia Today, Huffington Post

Foto: Radio Rebelde

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt