Uruguay senat seadustas kanepi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. detsember 2013 kell 9:38Uruguay kava luua reguleeritud kanepiturg läbis viimase seadusandliku etapi, kui 10. detsembril  kiitis senat eelnõu heaks 16 poolt- ja 13 vastuhäälega, kusjuures kõik parandusettepanekud lükati tagasi. Parlamendi alamkoda kiitis seaduse heaks juba 31. juulil ning riigi president Jose Mujica on ajakirjanduses korduvalt seadusele poolehoidu avaldanud. Eelnõult on hetkel puudu vaid Mujica allkiri.

 

Kuna võimudel on aega 120 päeva, et panna paika seadusega kaasnevad regulatsioonid, siis seni on seaduslik kanepi omamine ja tarbimine, kuid kasvatamine ja müümine mitte. 120 päeva järel on riigis lubatud nii kanepi omamine, tarbimine, kasvatamine ja vastava loa olemasolul ka sellega kauplemine. Iga täiskasvanud Uruguay kodanikul on võimalus osta kuus 40 grammi kanepit apteegist, millel on selle taime müügiluba. Kodus on lubatud kasvatada kuut kanepitaime.

President Mujica hinnangul on varasem kanepivastane poliitika ebaõnnestunud, kuna 3,3 miljoni elanikuga väikeriik Uruguay kulutab narkootikumidega võitlemisele enam kui 80 miljonit dollarit aastas, kuid keelatud aineid suudetakse konfiskeerida vaid 4–5 miljoni dollari väärtuses.

Mujica sõnul on eesmärk organiseeritud kuritegevus kanepiärist välja tõrjuda, mitte uimastikasutust propageerida. Ta näeb oma riiki võimaliku katsetandrina, kus panna proovile Ladina-Ameerikas üha jõudu koguv mõte, et teatud narkootikumide legaliseerimine ja reguleerimine võiks aidata vähendada piirkonda rüüstavat kartellivägivalda. “Muidugi on olemas riskid, nagu iga eksperimendi puhul, ja meil tuleb mõista, et kui need riskid osutuvad liiga suureks, siis tuleb otsus tagasi võtta. Me ei tohi olla fanaatiliselt meelestatud,” lausus president.

Seadusele on vastu seisnud näiteks osad farmatseudid, sest nende sõnul kahjustaks kanepi müümine kõrvuti retseptiravimitega nende elukutse kuvandit. Ilmselt on apteekrid unustanud, et vaid 100 aastat tagasi müüdi kanepit samuti apteekides.

José Mujica ütles augustis AFP-le antud eksklusiivintervjuus, et Uruguay tahab anda kanepi legaliseerimisega “oma panuse inimkonna hüvanguks”, kuid on valmis “eksperimendi” ebaõnnestumise korral otsuse tagasi võtma.

 

 

Allikad: BNS, Boston Review, Telegraph

Foto: blog.norml.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt