Uruguay president: kanepi seadustamine on eksperiment inimkonna hüvanguks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. august 2013 kell 15:20 

Uruguay parlamendi alamkoda seadustas kanepi ning selle sammuga loodetakse täiesti uue nurga alt läheneda narkootikumide vastasele võitlusele. Seaduse vastuvõtmise üle otsustab aga lõplikult senat. President José Mujica ütles AFP-le antud eksklusiivintervjuus, et Uruguay tahab anda kanepi legaliseerimisega “oma panuse inimkonna hüvanguks”, kuid on valmis “eksperimendi” ebaõnnestumise korral otsuse tagasi võtma.

 

Uruguay on praeguse valitsuse all võtnud vastu mitmeid julgeid seaduseid – näiteks legaliseeriti ka abordid ja samasooliste abielud. Nende vasakpoolsete vaadetega presidenti on nimetatud ka maailma vaesemaks, sest sõidab ringi tillukese Volkswageni põrnikaga ning jagab enamuse oma sissetulekutest heategevuseks.

Mujica sõnul näeb ta oma riiki võimaliku katsetandrina, kus panna proovile Ladina-Ameerikas üha jõudu koguv mõte, et teatud narkootikumide legaliseerimine ja reguleerimine võiks aidata vähendada piirkonda rüüstavat kartellivägivalda. “Muidugi on olemas riskid, nagu iga eksperimendi puhul, ja meil tuleb mõista, et kui need riskid osutuvad liiga suureks, siis tuleb otsus tagasi võtta. Me ei tohi olla fanaatiliselt meelestatud,” lausus president.

Uruguay parlamendi alamkoda toetas 31. juulil Mujica vasakpoolse valitsuse kanepi legaliseerimise eelnõud, mis ootab nüüd senati otsust. Opositsioonierakonnad on seaduse vastu ning möödunud nädalal avaldatud küsitlustulemuste kohaselt ei soovi selle vastuvõtmist näha ka 63 protsenti elanikkonnast.

President Mujica hinnangul on praegune poliitika aga ebaõnnestunud, kuna 3,3 miljoni elanikuga väikeriik Uruguay kulutab narkootikumidega võitlemisele enam kui 80 miljonit dollarit aastas, kuid keelatud aineid suudetakse konfiskeerida vaid 4-5 miljoni dollari väärtuses.

“Ärina oleks niisugune tegevus katastroof, kui vaadelda seda puhtalt majanduslikust seisukohast,” ütles Mujica. “Moraalsest seisukohast vaadates on asi palju hullem, kuna vägivalla ohvriks langeb väga palju inimesi, kellel ei ole sellega mitte midagi pistmist.”

 

 

Allikad: BNS, Boston Review, Truth Theory

Pildid: Roosewelt Pinheiro/ABr / Wikimedia Commons, Facebook

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt