Ühendriikide kiirtoiduketid eiravad töötajate nõudeid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. oktoober 2013 kell 14:21



USA-s on juba üle aasta kestnud kiirtoidukettide töötajate protestiaktsioonid, kuid siiani pole midagi muutunud. McDonaldsi ja teiste tuntud kettide töötajad teenivad vaid pisut rohkem, kui on ametlik miinimumpalk, ja ütlevad, et sellest rahast pole võimalik ära elada. Samas raporteerivad suurkorporatsioonid hiiglaslikest kasumitest. Probleem on aga tõsine, sest see puudutab paraku väga paljusid ameeriklasi.

 

Kiirtoitlustuse töötajad nõuavad juba üle aasta, et nende palka tõstetaks 15 dollarini tunnist. Sektori töötajate mediaanpalk on praegu 8.94 tunni eest ja riiklik miinimum 7.25. Augusti lõpus toimusid ka suured meeleavaldused vähemalt 60 USA linnas, kuid juhid jäid endale kindlaks ja loodetud palgatõus jäi tulemata.

26-aastane üksikema Nancy Salgado, kes töötab McDonaldsis kassapidajana ja täpselt sama palgaga juba 10 aastat, läks hiljuti kõrgemat palka nõudva ühenduse Fight for 15 (tõlkes võitle viieteistkümne eest) liikmetega pidulikule üritusele, kus esines ka McDonaldsi USA president Jeff Stratton.

Keset üritust segas Salgado Strattoni kõnet hüüdes: “Minu jaoks on väga raske oma kahte last toita ning rabeleda päevast päeva. Kas teie arust on aus, et ma teenin 8.25, kui ma olen töötanud McDonaldsi heaks kümme aastat?” Presidendi ainus vastus oli: “Mina olen seal olnud nelikümmend aastat.“

Salgado ei andnud aga alla ja jätkas: “Asi on selles, et ma vajan palgatõusu. Aga teie ei aita oma töötajaid. Kuidas on see võimalik?“ Siis jõudsid naise juurde ka turvamehed, kes ütlesid, et ta vahistatakse.

Nördinud Salgado sõnul tahtis ta lihtsalt väljendada seda, kuidas restoranitöötajad end selles olukorras tunnevad, otse firma presidendile. Vaatamata kõigele töötab naine siiski McDonaldsis edasi kuid väidab, et kuigi teda pole vallandatud, on tema töötunde vähendatud ning ta usub, et see on seotud just hiljutise intsidendiga.

Ka mitmed poliitikud on öelnud, et kiirtoidusööklate töötajate palju peaks kindlasti tõstma, sest see ergutaks ilmselt oluliselt ka USA majandust. Samuti ei ole tõsi see, mida paljud palkade tõstmise vastased räägivad, nagu töötaks kiirtoidukohtades vaid kas väga noored, taskuraha teenivad inimesed või siis väga madala haridustasemega töölised, kes peaksidki miinimumpalka saama. USA-s on nimelt 70% kiirtoidukohtade töötajatest üle 20 aasta vanad ja neist omakorda kolmandikul on kolledžiharidus.

Kiirtoidukettide omanikud ütlevad aga, et töötajatele pole võimalik rohkem maksta ning kui töötajad edasi protestivad, leitakse lihtsalt võimalusi protsessi suuremaks automatiseerimiseks, nii et inimesed jäävad üldse ilma tööta.

 

 

Vaata ka Real Newsi uudist:

 

 

Allikad: Real News, Reuters

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt