Valimisliidud protestisid peibutuspartide kandideerimise vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. oktoober 2013 kell 17:12Harjumaa valimisliidud korraldasid kolmapäeval Tallinnas Vabaduse väljakul protestiaktsiooni peibutuskandidaatide kandideerimise vastu kohalike omavalitsuste volikogude valimisel. Aktsiooni raames päästeti vabale lennule 116 kergekaalulist õhupall-parti, vahendab BNS.

 

Samuti allkirjastati petitsioon, mille eesmärk on juhtida tähelepanu valimisseaduste lünklikkusele, mis võimaldab kohalikel valimistel kandideerida parlamendi- ja valitsusliikmetel, aga samuti maavanematel, kes volikokku tegelikult ei lähe. Petitsiooniga  tehakse riigikogule ettepanek viia seadustesse peibutuspartide kasutamist välistavad muudatused.

Valimisliidud on seisukohal, et “partide“ kasutamine petab valijaid, on moraalitu ja moonutab valimiste tulemusi. Ka seab see kahtluse alla valimiste siiruse ja usaldusvääruse, viib volikokku asendusliikmed, naeruvääristab sellega mandaadi kaalu ja piirab nende inimeste võimalusi, kes tõepoolest tahaksid volikokku minna ja kohalikus elus kaasa rääkida.

Selle tegevuse lõpetamiseks teevad valimisliidud oma petitsiooniga riigikogule ettepaneku algatada vastavad seadusemuudatused. Koos protestiaktsiooniga on kavas alustada selleks ka allkirjade kogumist.

Aktsioonist võtsid osa Jõelähtme valla valimisliit “Ühendatud jõud“, Keila valla valimisliit “Oma küla“, Saku valla valimisliit “Kodu“, Saue valla valimisliit “Koostöö“, Tallinna linna valimisliit Vaba Tallinna Kodanik ja Viimsi valla valimisliit “Parteivaba Viimsi“.

Varasemalt, 12 .septembril, võtsid koostööks ühinenud valimisliidud vastu ühisdeklaratsiooni, milles nad avaldasid soovi lahendada üheskoos Tallinna ja selle lähivaldade probleeme.

Deklaratsioonis kokku leppinud valimisliidud peavad oluliseks erakondade kõrval alternatiivsete laiapõhjaliste  kodanikuühenduste osalemist omavalitsuste otsustamisprotsessides ja valimisliitude koondumist koostööks, et oma seisukohti jõulisemalt kaitsta nii valimiste ajal kui ka pärast valimisi.

 

Allikad: BNS, Vaba Tallinna Kodanik Facebook

Foto: Vaba Tallinna Kodanik

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt