USA-s võetakse liikluskontrolli käigus juhtidelt vere- ja süljeproove

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. detsember 2013 kell 14:21USA föderaalvalitsuse poolt palgatud töövõtjad tegelevad üle riigi autode peatamisega maanteedel, et koguda juhtidelt sülje- ja vereproove. Programm tekitab inimestes palju kahtlusi ja küsimusi, kuna selline analüüsi andmine näib olevat kõike muud kui vabatahtlik.

 

Maanteedele üles seatud kontrollpunktides suunavad vormi kandvad ametnikud autojuhte parkimisplatsile, kus neil palutakse valitsuse tarbeks anda sülje- või vereproov. See on osa 7,9 miljoni dollari suuruse eelarvega kolme aasta pikkusest uuringust, mis on tellitud riikliku maanteede turvalisuse ameti (National Highway Traffic Safety Administration – NHTSA) poolt.

NHTSA on kinnitanud, et uuringut viiakse läbi 60 punktis üle terve USA ning selle eesmärk on vähendada joobes juhtimisega seotud õnnetusi. Alabama osariigi Pell City politseiülem Freddie Turrentine ütles: “Nad tahavad välja uurida, kui palju kõigist uuringus osalenud inimestest juhtisid autot nii, et nende veres oli alkoholi või retseptiravimite jääke.“ On avaldatud arvamust, et proovidest eraldatakse ka DNA, kuid NHTSA ametnike sõnul DNA-proove ei koguta. Selliseid uuringuid on läbi viidud ka enne – aastatel 1973, 1986, 1996 ja 2007. Sel korral on aga inimesed hiljutiste valitsuse nuhkimisskandaalide tõttu ärevil ning selline uuringumeetod näib paljudele liialt jõuline ja kodanikeõigusi rikkuv.

 

Kui vabatahtlik selline kontroll autojuhtidele on?

NHTSA sõnul on tegemist vabatahtliku uuringuga, kuid autojuhtidel on selles osas olnud väga erinevaid kogemusi. Kui vormis ametnik suunab sind tee kõrvale, siis kui vabatahtlik see tundub? Selge on see, et sellisel juhul on ju peatumine kohustuslik.

Texases elav Kim Cope kommenteeris, et tema jaoks ei olnud kontrollpunkti kogemus küll vabatahtlik. Ta sunniti peatuma ning avaldati survet proovide andmiseks. Autojuhtidele pakutakse analüüside andmise eest ka sularahas tasu, kuid Cope ei olnud ka tasu eest osalemisest huvitatud ning soovis oma teed jätkata. Lõpuks andis ta survele järele ning oli nõus puhumistestiga, selleks, et tal lastaks edasi sõita.

 

Allikad: Real Farmacy, NBC News, BlogAl.com, CNN

Foto: poorrichardsnews.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt