Naabrid: Soomes valmistatakse ette seksi ostmist keelavat seadust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. september 2013 kell 12:58Soome valitsuse uuendustepakett ei saa olla ühe valitsemisperioodi teema

Äsja avalikuks tehtud tuleva aasta Soome riigieelarve seaduse eelnõu on saanud ka majandusekspertidelt majanduse elavdamise vaatenurgast üldiselt positiivseid kommentaare, tunnustades selle ambitsioonikust ja nägemust, kuid samas on juhitud tähelepanu sellele, et tervikfookus ja sellele suunatud erinevad tegevused vajavad veel täpsustamist ja kokkusobitamist.

Näiteks on eelnõus rida küsimusi ja nendega seotud tegevusi, millega tegelemine ei ole isegi ühe valitsemisperioodi piires reaalne, rääkimata ühest eelarveaastast, mistõttu võib just ambitsioonikamate eesmärkide täitmise osas hakata kohe muidu õiget asja selle lühemas perspektiivis ebareaalsuse tõttu põhja laskma. Link.

 

Soomes valmistatakse vargsi ette seksi ostmist keelavat seadust

Raha eest seks on peagi Soomes jälle kogukonda kõnetav teema, sest praegu valmistatakse vargsi ehk valitsuskoalitsiooni plaanide kõrvalt ette seksi ostmist keelavat seadust. Eeskujuks on Rootsi vastav kogemus ja seadusandlus ning seaduse koostajate ehk suurim väljakutse on murda meedia, kirjanduse ja filmide kaudu loodud luksushoora kuvandit. Samas kiputakse sellesse seadusesse liiga üheselt ja kohati lausa üks ühele seksi müümisega samastades sisse kirjutama inimkaubandust, mis pole seksi müüjate ja nende huvide eest seisvate organisatsioonide arvates mõistlik ja asjakohane, kuid nende hääli ei taheta kuulda võtta, kuna nad ei esindavat prostitutsiooni õigeid ohvreid. Nii ongi jäänud mulje, et seaduses aetakse taga pigem seksuaalmoraali ehk siivsuse, mitte seksitööliste õiguste ja huvide tagamist. Link.

 

Mahetoit on Soomes tavaks saanud

Soomes leitakse, et kui mõni aasta tagasi oli mahetoit valitute harrastus, siis täna on sellest saanud uus normaalne ehk tavatoit, kuna mahetoite pakutakse ja jagub kõigile ja kõikjal. Näiteks isegi Jaffa limonaadist on hakatud äsja tootma ja müüma ka maheversiooni. Link.

 

Poputatud tavasoomlasele käib tavaelu üle jõu

Sotsioloogiaprofessor Terhi Anna-Wilska avaldas seisukoha, et soomlased on nii ära poputatud, et tavaline eluolu ei mõju enam huvitava ja mõttekana ning selles on oma osa turundusel, kus mida iganes tavalist toodet või teenust käiakse välja argiluksusena.

Seega käib tavasoomlasele tavaelu üle jõu, kuna pidevalt peab kõike tavalist kuidagi üle suhkurdama ja selline poputamine ei oleks näiteks 1980-ndatel kõne allagi tulnud. Link.

 

Koristamispäevad on soomlaste Teeme ära!“

Soomes on vähemasti pealinnapiirkonnas saanud traditsiooniks paar korda aastas koristuspäev, mille käigus pärast kraamimist ülearusena tunduvat müüakse üle kogu maa kirbuturgudel, toetamaks taaskasutust. Tänavune suve lõpu Siivouspäivä oli 31. augustil ja kevadist on oodata jälle ühel maikuisel laupäeval. Link.

 

 

Toimetas Ain Hinsberg

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt