Projekti Swarm kolm satelliiti hakkavad uurima Maa magnetvälja

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. november 2013 kell 17:35



Eelmise nädala reedel, 22. novembril, saadeti Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) poolt Maa orbiidile projektiga Swarm kolm satelliiti, mille eesmärk on tuvastada ja mõõta äärmise täpsusega Maa tuumast, koorest, ookeanidest, ionosfäärist ja magnetosfäärist tulevaid magnetilisi signaale, mis üheskoos moodustavad Maad ümbritseva magnetvälja. Satelliidid saadeti orbiidile lootuses, et need aitavad teadlastel mõista, miks Maa magnetväli näib praegu nõrgenevat.

 

Projekti Swarm satelliidid saadeti kosmosesse Venemaa Plesetski kosmodroomilt ning praeguse seisuga tiirlevad nad 490 km kõrgusel. Info, mida satelliidid nelja aasta jooksul koguvad, aitab teadlastel saada paremat ülevaadet Maad päikesetuule eest kaitsva ning osa loomade rändeid juhendavast magnetväljast.

Teadlaste sõnul on magnetosfäär viimase kahe sajandiga 15% nõrgenenud ning võib isegi kaduda kõigest 500 aasta jooksul, kuulutades ette pooluste asukoha vahetumist (on juba märgatud, et põhjapooluse liikumine on kiirenenud). Seda on aga varemgi juhtunud ning geoloogilise registri järgi muutub magnetväli vastupidiseks iga 250 000 aasta tagant, mis tähendab, et kuna viimati toimus see 800 000 aastat tagasi, siis on järgmine vahetus juba hilinenud.

“Võime öelda, et me oleme hilinenud,“ ütles professor Eigil Friis-Christensen, kes on missiooni algataja ning Taani rahvusliku kosmoseinstituudi endine direktor, “me räägime globaalse magnetvälja nõrgenemisest, aga mõnes piirkonnas, nagu näiteks Lõuna-Atlandil, on väli nõrgenenud 10% viimase 20 aastaga. Aga me ei tea, kas see protsess muutub vastupidiseks või kas globaalne magnetväli taastub.“

Kuigi selle protsessi mõju on raske ennustada, võivad tagajärjed olla kohutavad. Satelliidid ja muud hädavajalikud kommunikatsioonivahendid muutuvad päikesetuulele avatuks ning naftatööstus, mis kasutab magnetvälja, et juhtida oma puurimisseadmeid, kannaks suuri kahjusid.

“Swarm on hädavajalik missioon mitte ainult Euroopale, vaid ka kogu maailmale,“ ütles ESA juht Jean-Jacques Dordain Reutersile, „me ei saa elada planeedil Maa ilma selle magnetkilbita.“

 

Vaata ka ESA tehtud videot sellest, miks magnetväli on meile nii tähtis.

 

Allikad: Universe Today, Reuters

Foto: space.stackexchange.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt