Soome kuumad uudised 8. – 21. juuli

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. juuli 2013 kell 15:23Maasikate selvekorjamine on muutumas selvesöömiseks

Soomes on maasikakasvatajad, kes pakuvad selvekorjamise teenust, aina rohkem hakanud sattuma olukordadesse, kus maasikate korjamise ja nende eest maksmise asemel lähevad maasikad otse põllul otse suhu ja saagi eest jäetakse makstama. Enamasti olevat see probleem seotud välismaalastega, kes asuvat priisöömingule kogu pere või suguvõsaga. Link.

 

Soomes põhjustas siseminister kirikuskandaali

Soome siseminister Päivi Räsänen (kristlik demokraat) avaldas taas oma valdkonnas seisukohti (mida kutsutakse Soomes ajupeerudeks), mis panid kogu ühiskonna keema. Sedapuhku oli teemaks kirik ja Räsänen avaldas arvamust, et usku ristitu peab kaaluma ka seaduse vastu toimimist, kui seadus on teatud küsimustes vastuolus Piibliga, lisades, et abort on võrdsustatav loomatapmisega ning omasooiharus on valu.

Poliitikaringkond on avaldanud omakorda arvamust, et Räsänen ei saa oma erakonna juhina jätkata ning kirikuringkond leiab, et kristlikud demokraadid võiksid nüüd laiali minna, kuna nende tegevus valitsuses kirikut ja erakonda segamini ajades on kirikule ja kristlusele parajaks tagasilöögiks.

Ka avaliku arvamuse mastaabis on üle poole soomlastest seda meelt, et kirikuasjade üle võiks Soomes otsustada keegi muu kui siseminister ehk Räsanen. Osa avalikkusest on aga hääletanud jalgadega ehk Räsäneni väljaütlemine on põhjustanud arvukaid evangeelse luterliku kiriku hingekirjast lahkumisi. Muidu on juuli kirikust lahkumise mõttes vaikne aeg, aga tänu Räsäsele on äkki usu kaotanud inimesi juba tuhandeid. Link 1. Link 2. Link 3. Link 4.

 

Harkimo ja Jokerit istumas idadiilidega kahe tooli vahele

Hjallis Harkimo plaanid müüa Hartwall Arena idanaabritele ja viia oma jäähokiklubi Helsingin Jokerit Soome liiga asemel itta ehk KHL-i on sattunud tagasilöökide alla. Nimelt on Soome liigas avaldatud arvamust, et Jokerit tuleks juba enne nende KHL-i üleminemist oma koduliigast välja lüüa.

Nüüd selgus veel, et mainitud diilideks valmistudes oli Harkimo kui müüdud sisehalli nõukogu esimees ka Jokerite kaubamärgi vaikselt enda omandusse nihverdanud juba kuu enne selle müüki ja seni vastavat kaubamärki omanud Hartwall Arena ülejäänud nõukogu ei teadnud sellest tehingust midagi. Ajakirjanduses on nüüd hakatud tänu sellisele iseendaga vaikselt kauba tegemisele kogu müügitehingu ja Jokerite itta viimise seaduslikkuses kahtlema. Link.

 

Suomenlinna mureneb külastuskoormuse all

UNESCO maailmapärandisse kuuluv Suomenlinna on ilmselt saavutamas oma kandevõime piiri külastajate suhtes, sest aina kasvava külastajate arvu jäljena on selgelt märgata saarte maapinna ärakulumist ja sellest tingitud erosiooni kindlustusvallidel seal, kus ei ole tegemist sillutise või kaljupinnaga. Juunis oli eelmisest aastast külastajaid üle 30 000 ja hiljutine Tall Ships Race võis tuua saartele purjelaevade paraadi jälgima ühe päeva jooksul kümneid tuhandeid inimesi. Link.

 

Guggenheimi muuseum läheb Helsingis teisele katsele

Guggenheimi muuseumi Helsingisse rajamise plaan jooksis eelmise aasta mais linnavalitsuse liiva, kuid asja ajav sihtasutus ei ole jätnud jonni ning uus taotlus on plaanis esitada tänavu sügisel, võib-olla juba augustis. Eelmise taotluse nõrgad kohad olid linna jaoks kallis hind  ja ainsa võimaliku asukohana ehitamise seisukohast problemaatiline Katajanokka. Link.

 

 Toimetas Ain Hinsberg

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt